Prázdné regály a omezené možnosti
V běžných obchodech se lidé často setkávali s prázdnými regály. Základní potraviny, jako chléb, mléko a maso, byly sice cenově dostupné (chléb stál kolem 2 Kčs, litr mléka 1,80 Kčs), ale často byly nedostatkové. Ceny se také zvyšovaly, ale jen mírně. Pamatujeme si, jak jsme v neděli chodili na nanuka za korunu (Ledňáček), nebo polárkový dort za 10,50 Kčs. Například banány a pomeranče ale byly luxusem, který se objevil v obchodech jen zřídka, obvykle před Vánocemi. Nedostatek zboží vedl k tomu, že lidé museli stát dlouhé fronty a často se spoléhali na známé, kteří jim potřebné věci „sehnali“.
Co ale bylo nejhorší, naše země byla za železnou oponou. Neměli jsme ani ponětí, a my, děti zejména, jak se mají naši vrstevníci v západním světě. Bylo dobře postaráno o to, abychom to nevěděli. Cestovat jsme totiž mohli jen tam, kde nehrozilo, že bychom otevřeli oči.
Nemožnost cestovat
Jedním z největších omezení byla nemožnost svobodně cestovat do zahraničí. Většina obyvatel mohla cestovat pouze do zemí východního bloku. Cesty na Západ byly umožněny jen vyvoleným, například sportovcům nebo funkcionářům. Bylo jasné, že kdo by odcestoval, nechtěl by se už do "československé socialistické klece" vracet. Tento stav vedl k izolaci obyvatel od západního světa a jejich znalosti o životě za železnou oponou byly velmi omezené.