Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Otestujte se v 15 otázkách, jak dobře znáte pravopisné chytáky a záludnosti

Psaní je jako cvičení, zejména to psaní rukou. Také se vám stalo, že jste byli překvapeni, když musíte psát perem místo na počítači, jak moc to "nejde"? Když pravopis dlouho neprocvičujete, bolí to. Dobře, nebolí vás ruka, ale hlava. A čeština, ta naše krásná, ale zákeřná řeč, ta vám to nedaruje. Co je to shoda podmětu s přísudkem? Kdy se píše „mě“ a kdy „mně“? A proč všichni píšou chybně „vyjímka“ tak, jak slyší? Pokud si nejste jistí, nebo si naopak věříte až příliš, jste tu správně. Vyzkoušejte si náš test o 15 otázkách.

Pojďme to dnes zkusit trochu jinak. Zahrajeme si na hodinu češtiny. 

Vítejte v hodině, která nikdy nekončí

Dobrý den, posaďte se. Slohové sešity leží na lavici (v sektoru B1), červená propiska je připravena na katedře. A jdeme na to. Češtinu totiž nosíme v hlavě všichni, ať chceme nebo ne. Jenže kde je napsáno, že s ní umíme i zacházet? Když čtu některé e-maily, firemní weby nebo nedejbože diskuze pod články, mám chuť vrátit se ke klasickým metodám: pětky, diktáty, poznámky domů. A nekonečné procvičování. Takže: "Marečku, podejte mi pero!"

Ale nebojte. Nejsme jazykoví fašisté nebo zloduši. My v redakci ale máme k češtině vztah. A občas se u lidí, kteří pracují s jazykem,  objeví i něco jako syndrom vyhoření z množství chyb, které vídáme denně kolem sebe. Jistě, každý někdy chybuje. Ale víte co? Jedna věc jsou překlepy, jiná věc hrubky. Vadí nám ta neochota se zamyslet. To, že si lidé pletou „bít“ a „být“, a ani je to netrápí. Že neví, proč se píše výjimka a permanentně, ale zato vám skvěle vysvětlí strukturu toho, jak si vzít hypotéku nebo si spočítat úrok. 

Mohlo by se vám líbit

Pamatujete, jak se žilo za socialismu? Otestujte si paměť v našem retro kvízu!

Nevím, jak je to u vás, ale když jsem synovi ukázala klasický telefon s otočným číselníkem, vůbec nechápal, k čemu to je a proč to má ten dlouhý kabel... Ale vy si jistě pamatujete, jak byly telefonní šňůry ta největší móda, kterou jsme si věšeli na džíny (ti méně šťastní na tesilky), jak se o víkendech a svátcích doma jedlo z cibuláku, děti se uchechtávaly u "svlíkacích" skleniček a polárkáč za 10,50 byl lepší než ruská zmrzlina... Pojďte zkusit poznat na fotkách věci tehdejší denní potřeby nebo našeho tehdejšího života. A přizvěte i mladší generace, uvidíte, jak nebudou rozumět vůbec ničemu.
svetzeny.cz

Největší "češtinští" strašáci

Když zvládnete mě/mně a shodu podmětu s přísudkem, máte ze 70 % vyhráno. Ale v každé skupině je nějaký ten odvážlivec, který beze studu řekne, že píše podle citu. 
Výborně. Jenže cit je ošidná věc. Hlavně když si ho pěstujete na sociálních sítích a v komentářích. Jenže pravopis není otázka dojmu, ale systému. A pak je tu ona slavná shoda – „ty děti si hráli“ nebo „hrály“? A co když je podmět rodu mužského životného? Píšu „kluci přišli“ nebo „přišly“? Pro jazykové puristy každodenní muka, pro školní děti jakbysmet. Pro některé čtenáře jen cosi, co „dnes už stejně nikdo neřeší“. Jenže to není pravda, řeší. Stačí se ucházet o místo, napsat motivační dopis… a bum. „Dobrí den, mam zájem o pozici redaktorky.“ Dobrí den, ale ne u nás.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Zopakujte si všeobecné znalosti ze základní školy. Dali byste i doktorát? Či patříte na střední školu nebo na učňák?

Všeobecné znalosti nejsou jen doménou učebnic a školních lavic, naopak. Získat široké spektrum vědomostí může být zábavné a inspirativní, pokud víte, jak na to. Ať už vás láká historie, věda, kultura nebo aktuální dění, existuje nespočet způsobů, jak se dozvědět něco nového a posunout své znalosti na vyšší úroveň. Třeba prostřednictvím kvízů, v nichž si zároveň ověříte, jak na tom se svými vědomostmi vlastně jste.
svetzeny.cz

Čeština je umění

Nechci být přísný učitel. Chci být poctivý. Pravopis není v životě všechno, ale je to vizitka. Ukazuje, jaký máte vztah ke slovu, k myšlence a vlastně i k druhým. Čeština je vtipná, komplikovaná, svůdná a ano, občas je k vzteku. Ale je krásná, máme krásný mateřský jazyk. A pokud se jí naučíte rozumět, vrátí vám to.

Jak jste na tom s naší mateřštinou vy?

Pokračovat

Jak se vám to povedlo? Obstáli jste na výbornou? Zkuste si kvíz pro seniory: Otestujte se, jestli si pamatujete slova, která už jsou téměř zapomenuta

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×