Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Otestujte si IQ s naším zábavným testem, zejména obrázky na doplnění vám zavaří mozky

Kolik máte IQ? To není asi otázka, kterou byste pokládali někomu na prvním rande, i kdyby vás odpověď zajímala sebevíc. Je to otázka, která se může zdát jako nevinná zábava, ale u mnohých může způsobit pocit nejistoty, nebo naopak pýchy. Testy inteligence se často tváří jako objektivní měřítko chytrosti. Ale co ve skutečnosti měří? A proč někdy i géniové propadají?

Možná jste si sami byli vaše IQ otestovat, což lze za malou úplatu na mnoha místech v naší zemi. Anebo máte chytré či nadané dítě nebo vnuka, a vyzkoušeli jste tyto testy s ním. Testy na měření IQ se u dětí a dospělých samozřejmě liší, u dětí jsou pak ještě více členěny podle věku. Právě numerologické a logické otázky bývají nedílnou součástí všeobecných testů inteligence.

Testy IQ neměří obecnou moudrost

Většina z nás si pod testem IQ představí papír plný číselných řad, geometrických tvarů a podivných hádanek. Vzpomínky na Mensu, slavné číslo 130 a tu známou myšlenku: „Kdo má vysoké IQ, ten musí být génius.“ Ale realita je složitější. Testy inteligence neměří obecnou moudrost, empatii ani schopnost domluvit se se sousedem. Měří určitý druh mentální výkonnosti, tedy logiku, rychlost uvažování, prostorovou představivost, jazykový cit a schopnost řešit nové problémy. A historie měření sahá mnohem dál...

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Základní vojenská služba už není povinná, hantýrku vojáků ale pamatují mnozí. Jak jste na tom vy?

V době socialismu bylo snad každému mladému muži jasné, že ho čeká vojna. Dvouletá vojenská služba byla povinností a vyhnout se jí dalo jen v případě vážných zdravotních problémů. Jak se říkalo, vojna dělala z kluků chlapy. Jistě, víc než roční pobyt v kasárnách, zprvu dokonce dvouletý, rozhodně nebyl procházkou růžovou zahradou. Vojáci dokonce měli vlastní "nářečí", vojenský slang, a některé výrazy si starší generace pamatují dodnes. Jak jste na tom vy?
svetzeny.cz

První pokusy o měření inteligence se datují do 19. století, kdy se IQ určovalo měřením velikosti mozku. Poprvé se myšlenka měřit „inteligenční kvocient“ objevila na začátku 20. století, kdy francouzský psycholog Alfred Binet vytvářel nástroj pro identifikaci dětí, které potřebují speciální výuku. Jeho záměrem nebylo vytvořit soutěž „kdo má víc“, ale pomoci těm, kteří to měli ve škole těžší. Jenže jak už to bývá, čísla nás fascinují. A co víc: rádi je porovnáváme. Z testování dětí se tak během pár desetiletí stal fenomén, který dnes používají firmy při náboru zaměstnanců i reality show hledající "nejchytřejšího Čecha", samozřejmě skutečně v uvozovkách.

Pouhá 2 procenta populace

Mnoho lidí si o sobě myslí, že jsou nejchytřejší a mají tendenci neustále někoho poučovat. Jenže podle organizace MENSA, které sdružuje nadprůměrně inteligentních lidi, mají vysoké IQ (tedy vyšší než 130), pouhá dvě procenta populace. Pokud nevíte, jak jste na tom se svým IQ, můžete si nechat své inteligenční dovednosti otestovat právě u odborníku v MENSE. Tam nabízejí oficiální testy, které vám inteligenční kvocient změří naprosto přesně. 

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Nejlepší hlášky z české filmové klasiky: Víte, do jakého filmu patří? Otestujte své znalosti

Koncem minulého tisíciletí vznikla na české scéně celá řada skvělých filmů, které se zapsaly do srdcí mnoha z nás. Legendární komedie se proslavily klasickým českým humorem i skvělými hereckými výkony. Velkou zásluhu na kvalitě filmů měli vynikající herci v podání Rudolfa Hrušínského, Jana Svěráka, Tomáše Holého, Magdy Vášáryové, Heleny Růžičkové a řady dalších. Patříte mezi milovníky české filmové klasiky? V tom případě máte nyní jedinečnou možnost si ověřit, jak dobře slavné snímky znáte.
svetzeny.cz

A právě tady začíná problém...

Číslo IQ se stalo téměř společenskou značkou. Jenže vysoké IQ neznamená, že člověk bude úspěšný, šťastný nebo dokonce prakticky zdatný. Stejně tak nižší IQ nevypovídá nic o lidské hodnotě. Jak řekla americká psycholožka Angela Duckworth: „Úspěch v životě je méně o IQ a více o vytrvalosti, odhodlání a schopnosti nevzdat to při prvním neúspěchu.“ Navíc dnes víme, že inteligence není jen jedna. Psycholog Howard Gardner přišel s teorií mnoha druhů inteligencí, od logicko-matematické přes hudební až po interpersonální. Jinými slovy, to, že nevyřešíte hádanku s kopáním jámy nebo počtem dětí v rodině, ještě neznamená, že nejste výborný vypravěč, empatický lékař nebo brilantní zahradní architekt. Tradiční IQ testy často přehlížejí schopnosti, které jsou ve skutečném životě mnohem důležitější než čistá logika.

Odlehčete si začátek týdne trochou zábavy a zkuste si projít naším testem inteligence. Jde o zábavný test, který nastartuje vaše mozkové závity a prověří především vaše logické myšlení. A pozor zejména na obrázkové otázky! Pojďme to vyzkoušet!

Pokračovat

A vidíte? Aspoň jste se pobavili, což dokazuje, že testování inteligence smysl. Dobře sestavené testy totiž odhalí určité vzorce myšlení, silné stránky, ale i slepá místa. Může vám ukázat, že třeba výborně reagujete pod tlakem, že rychle chápete abstraktní vztahy, nebo naopak že vám dělá potíže se soustředit. A právě to může být dobrým odrazovým můstkem. Ne pro srovnávání s ostatními, ale pro vlastní rozvoj.

A co jazyk? Kvíz: Psaní velkých a malých písmen dokáže pěkně potrápit. Zvládnete napsat správně 12 vět?

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 599 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + VŮNĚ S.OLIVER + DIGI ZDARMA
  • Předplatit