Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Tam, kde lišky dávají dobrou noc. Používáme je často, ale cizinec by nerozuměl. Zkuste, jak chápete česká přirovnání

Čeština je bohatá na krásná přirovnání, která často používáme, aniž bychom si to uvědomovali. Vyjadřujeme jejich pomocí situace z každodenního života a přirovnání často vystihnou situaci lépe, než kdybychom se pokoušeli ji popsat obyčejnou mluvou. Přirovnání využívají například zvířata, popisují přírodu nebo lidské chování. A jsou zvláštním kořením českého jazyka – někdy jsou vtipná, jindy ostrá jako břitva, každopádně nám často pomáhají dát situacím nový rozměr. Kolik přirovnání si pamatujete z dětství nebo z knih, které jste četli?

Přirovnání jako „rychlý jako blesk“ nebo „silný jako lev“ jsou součástí našeho každodenního vyjadřování a napovídají nám o povaze českého národa. Nejde jen o vtipná slova a situace, ale o obrazotvornost a českou historii, která je v nich ukrytá. Mnohá z těchto přirovnání odrážejí tradice a životní zkušenosti, které se předávaly z generace na generaci. Zatímco některá přirovnání jsou univerzální, jiná mají ryze český nádech a přinášejí specifický humor a pohled na svět, kterému by asi cizinec jen těžko porozuměl.

Zkuste také tento kvíz: Znáte klasická česká přísloví a pořekadla? Zkuste získat 100 procent v našem kvízu

Česká přirovnání často odkazují na přírodu, zvířata nebo různé životní situace, které mají hluboký význam. Jak dobře se v nich vyznáte? Pamatujete si klasická přirovnání, která nás učili už ve škole, nebo si je musíte znovu připomenout? Připravili jsme pro vás kvíz, který otestuje, jak dobře ovládáte tuto krásnou součást českého jazyka.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Poznáte zvířata z českých ZOO? Plný počet bodů by měl získat každý žák základní školy

Snad každý z nás byl někdy v ZOO. Možná tam chodíte s dětmi pravidelně, možná jste tam byli naposled jako školáci. Jisté je, že zvířata, která zde žijí, jinde nepotkáte. České zoologické zahrady mají dlouhou historii a jsou plné krásných a zajímavých druhů živočichů, kteří stojí za pozornost. Znáte alespoň ty nejznámější? Zkuste si projít naším kvízem a zjistěte, jak jste na tom se svými znalostmi vy.
svetzeny.cz

Český jazyk je jedním z nejbohatších na přirovnání a obrazná vyjádření. V každodenním životě používáme přirovnání často a často ani netušíme, odkud pocházejí. Některá jsou tak zakořeněná v naší kultuře, že nám přijdou naprosto přirozená, jiná nás mohou i překvapit svým původem nebo historickým kontextem.

Přirovnání jsou fascinující tím, jak dokážou popsat různé situace pomocí jednoduchých obrazů. Například "hloupý jako tágo" jasně naznačuje, že někdo není nejchytřejší, prostě "není nejostřejší tužka v penále", ale zároveň to říká způsobem, který je trochu humorný a méně přímý než prosté označení někoho za hlupáka. Podobně „zdravý jako řípa“ je přirovnání, které evokuje vitalitu a pevné zdraví, přičemž odkazuje na něco tak obyčejného, jako je řípa. Tyto jazykové hrátky nám pomáhají vyjádřit složité emoce a myšlenky jednoduše a obrazně.

Každé přirovnání má svou jedinečnou historii a symboliku, a právě proto se často tato přirovnání používají a udržují i v moderní češtině. Některá z nich se ale s postupem času vytrácí, protože nové generace už nemají k některým symbolům vztah – přirovnání jako „štíhlý jako proutek“ může mladšímu publiku přijít méně srozumitelné než „rychlý jako Wi-Fi“. Samozřejmě, myslíme to s nadsázkou.

A nyní už pojďme na kvíz.

Česká přirovnání jsou jedinečnou součástí našeho kulturního dědictví a dodávají jazyku bohatství a humor. Odrážejí nejen naši historii, ale také způsob, jakým vnímáme svět kolem nás. Po absolvování tohoto kvízu jste si možná připomněli, kolik krásných výrazů používáte v běžném životě, aniž byste si toho byli vědomi.

Přirovnání nejenže dělají jazyk zajímavější, ale také napomáhají lepšímu pochopení situací a emocí. Věříme, že jste se nejen bavili, ale i dozvěděli něco nového.

Zkuste si i další kvíz: Víte, co jsou to céčka, číny nebo elpíčka? Přeneste se v čase a zkuste zabodovat na 100 %

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: