Přejít k hlavnímu obsahu

Kvíz: Vědomostní soutěž Riskuj! milovali všichni. Pokud zodpovíte správně všech 10 otázek, mohli jste v ní soutěžit i vy

Patřili jste mezi ty, kteří na přelomu milénia téměř každý podvečer usedali před televizní obrazovky, aby si spolu se soutěžícími ve vědomostní soutěži Riskuj! ověřili své znalosti, a možná i snili o tom, že se u pultíku před moderátorem Janem Rosákem objevíte jednou i vy? Pokud vám pořad Riskuj! chybí, máte jedinečnou možnost vyzkoušet si, jestli byste v něm stále zazářili.

Televizní soutěž Riskuj! je jednou z nejznámějších a nejpopulárnějších vědomostních her, která se vysílala na českých obrazovkách v 90. letech a počátkem 21. století. Pořad byl inspirován americkou verzí soutěže s názvem Jeopardy!, která se v USA stala fenoménem již od 60. let. Česká adaptace, která se začala vysílat v roce 1994 na TV Nova, si velmi rychle získala oblibu mezi diváky a stala se součástí televizní kultury té doby.

Formát soutěže

Riskuj! je vědomostní soutěž, ve které se proti sobě postaví tři soutěžící, kteří odpovídají na otázky z různých tematických kategorií. Každá kategorie je rozdělena do pěti otázek, přičemž každá otázka je ohodnocena bodovým ziskem v závislosti na její obtížnosti. Cílem soutěžících je nasbírat co nejvíce bodů a vyhrát. Soutěž je rozdělená do několika kol, z nichž nejznámější jsou „normální kolo“, „dvojité kolo“ a „finálové kolo“. V každém kole se zvyšuje nejen obtížnost otázek, ale i bodové hodnocení.

Jednou z hlavních specifik soutěže je, že soutěžící vybírají nejen kategorii, ale také hodnotu otázky, kterou chtějí zodpovědět. To přidává strategický prvek, protože soutěžící mohou riskovat a zvolit otázku s vyšší bodovou hodnotou, pokud si jsou svými znalostmi jisti, nebo naopak volit méně hodnotné otázky pro minimalizaci rizika ztráty bodů.

Mohlo by se vám líbit

Kvíz: Blíží se Dušičky i Halloween. Jak dobře znáte pověry a věříte na pátek 13.? Pověrám se věnují i studie

Naše české Dušičky, či stále populárnější Halloween, jsou za dveřmi a spolu s nimi přichází i čas, kdy se dostávají do popředí strašidelné příběhy, pověry a legendy. Již od starodávných rituálů až po moderní pověry, jako je pátek 13., lidé vždy hledali spojitosti mezi neštěstím a různými symboly. Jak dobře znáte nejpopulárnější pověry? A věříte, že pátek 13. přináší smůlu? Zjistěte to v našem kvízu a otestujte své znalosti o pověrách, které nás obklopují.
svetzeny.cz

Moderátor a pravidla

Pořad Riskuj! uváděl známý moderátor Jan Rosák, který svou charismatickou a energickou osobností výrazně přispěl k popularitě pořadu. Rosák byl moderátorem soutěže po celou dobu jejího vysílání, od její premiéry v roce 1994 až do jejího posledního dílu v roce 2004. Jeho klidný a profesionální přístup k soutěžícím a smysl pro humor zajistily, že byl oblíben jak mezi diváky, tak mezi samotnými hráči.

Soutěž Riskuj! byla založena nejen na vědomostech, ale také na schopnosti strategického myšlení a rozhodování. Soutěžící museli volit otázky a kategorie tak, aby maximalizovali své šance na výhru. Klíčovým prvkem hry bylo riziko, což je ostatně zdůrazněno i v samotném názvu soutěže. Soutěžící mohli ztratit body, pokud odpověděli špatně, a tak museli často zvažovat, zda riskovat a zvolit těžší otázku za více bodů, nebo se držet méně hodnotných, ale jistějších otázek. Ve finálovém kole hráli soutěžící o všechny nasbírané body, což často vedlo k dramatickým závěrům. Soutěžící museli vsadit určitou část svých bodů ještě před zodpovězením otázky, což bylo velmi napínavé. Ti, kteří měli odvahu riskovat, mohli vyhrát celé kolo i přes počáteční nevýhodu.

Kvíz: Jak dobře znáte města Čech a Moravy. Dokážete poznat název města podle něčeho, co je pro něj typické? Zkuste 15 otázek

Česká republika je plná historických a na kulturu bohatých měst, která lákají návštěvníky svou krásou a jedinečnou atmosférou. A to nejen návštěvníky zahraniční, ale i Čechy a Moravany, kteří s láskou cestují po krásách naší vlasti. Jak dobře znáte města Čech a Moravy? Zřejmě i vy jste vášniví cestovatelé, nebo milujete prozkoumávání české historie... Pak právě pro vás je tu náš kvíz. Ten vám ukáže, jak důkladně jste objevili klenoty naší země. Připravte se na výlet po mapě a zjistěte, která města vám jsou skutečně blízká, ale jen na základě nějakého zajímavého údaje o nich.
svetzeny.cz

Popularita a vliv

Riskuj! se rychle stalo jednou z nejsledovanějších soutěží na českých obrazovkách. Díky svému unikátnímu formátu, dynamice a moderátorovi Janu Rosákovi si pořad získal srdce mnoha diváků, a to napříč různými věkovými kategoriemi. Soutěž přitahovala nejen lidi s encyklopedickými znalostmi, ale i běžné diváky, kteří si chtěli otestovat své vědomosti. Pořad také přispěl k rozvoji zájmu o vědomostní hry v České republice a stal se inspirací pro další formáty podobných soutěží. Riskuj! v době svého vysílání získal mnoho fanoušků, kteří pravidelně sledovali soutěž a snažili se doma odpovídat na otázky spolu se soutěžícími. Tento interaktivní prvek byl jedním z důvodů, proč byla show tak oblíbená.

I přesto, že byla soutěž velmi populární, její vysílání bylo v roce 2004 ukončeno. Důvodem byl nejen pokles sledovanosti, ale také změny ve formátu televizních pořadů, kdy stále více prostoru dostávaly reality show a zábavní programy. Přesto zůstává Riskuj! dodnes v paměti mnoha diváků jako kultovní pořad, který přinesl do české televize novou formu soutěžní zábavy.

Baví vás kvízy? Otestujte si své znalosti o hvězdách první republiky.

Kvíz pro pamětníky: Co vám uvízlo v paměti z předrevoluční doby? Zkuste získat 100 procent

Sametová revoluce v roce 1989 přinesla zásadní změny, které ovlivnily každodenní život všech obyvatel tehdejšího Československa. Zmizela omezující pravidla, která určovala, co si lidé mohou myslet, dělat a jak mají žít. Byli jste v té době už na světě? Zřejmě ano, ale co si vlastně pamatujete z doby před revolucí? V tomto článku si připomeneme, jak se žilo v době před sametovou revolucí a k tomu si můžete na závěr otestovat své znalosti pomocí kvízu o 11 otázkách.