Co tvrdí vědci
Mnozí teoretici se domnívali, že to, jakou barvu vidíme, souvisí s neurovědou. Podle rozsáhlé studie, která byla publikovaná v časopise Jurnal of Vision v roce 2017, se odpověď neskrývá v dominantních hemisférách mozku, ale v jeho zpracovávání a vidění světla. Tuto zuřivou debatu se snaží vyřešit odborníci. Podle Wallyho Thoresona, profesora oftalmologie a zrakových věd na Lékařském centru Nebraské univerzity, lidé, kteří vidí růžovou botu, vidí v pozadí také modré světlo. Lidem, kteří vidí šedou botu, mozek naopak říká, že světlo je bílé. A někteří lidé možná podvědomě vzali v úvahu, že tkaničky jsou obvykle bílé.
Tento biologický jev vlastně vypovídá mnohé o magických způsobech fungování našeho těla a o rozhodnutích, která náš mozek činí. Buďte si jisti, že s vašima očima nebo dokonce mozkem není nic v nepořádku, pokud místo původní růžové a bílé vidíte modrou a zelenou. Vědci došli k názoru, že náš mozek zcela automaticky převezme barvy a způsob osvětlení na obrázku, tak, jak je zvyklý, aniž bychom na barvy museli vědomě myslet. S přibývajícím věkem může naše vnímání barev postupně selhávat. K degeneraci dochází proto, že na naší sítnici ubývá buněk, které jsou citlivých na světlo. Vědci také uvedli, že citlivost na barvy se u jednotlivých lidí liší, protože někteří lidé se mohou narodit s větším počtem čípkových buněk, takže není překvapivé, že někdy vnímáme barvy odlišně.
A co vy? Vidíte kecku šedo zelenou nebo bílo růžovou? Bota je ve skutečnosti růžová a bílá. Takže vy všichni, kteří je vidíte jako zelené, vás šálí zrak.
Zdroj: scpm, jov.arvojournals, entertainment, timeofindia