Přejít k hlavnímu obsahu

Tragické události, které skončily smrtí: Nepotopitelný Titanic, jízda lanovou dráhou, nebo ponorka Titan

Lidé toužili po nevšedním zážitku, nezapomenutelném výletu, nebo vysněné dovolené. Jenže ze zážitku, na který se dlouho těšili se znenadání stala tragédie, která skončila smrtí. Možná se jednalo o osud, možná jen o shodu špatných náhod. Pojďte si s námi připomenout několik historických tragédií, ze kterých máme husí kůži ještě dnes.

Nepotopitelný Titanic

Jistě si všichni dobře vybavíte film Jamese Camerona, který se zapsal do paměti téměř každého z nás. Příběh lodi, která měla být nepotopitelná, šokoval a dodnes šokuje miliony lidí po celém světě. Psal se desátý duben 1912 a největší a nejluxusnější zaoceánská loď své doby vyplula na plánované trase Southampton (Velká Británie) – New York. Plavba k americkým břehům měla trvat 7 dní. Po čtyřech dnech, tedy 14. dubna ale těsně před půlnocí nastal tragický moment, který nikdo nečekal. Hlídka spatřila velký plující ledovec přibližně 700 metrů před přídí. Kormidelník se rozhodl stočit loď prudce doleva a strojovna zastavila chod. Bylo už ale příliš pozdě. Díky setrvačnosti narazil parník do ledovce pravobokem, těsně před jeho přídí. Ledovec rozpáral bok parníku a do lodi začala velmi rychle vnikat voda. Kvůli rychlosti obrovského objemu vnikající vody selhaly bezpečnostní prvky, na které posádka spoléhala. Nedostatek záchranných člunů, zmatečná evakuace a nepříznivé podmínky tuto tragickou událost nepřežilo přibližně 1500 lidí.

 

Německá cestovní loď MV Wilhelm Gustloff

Mnozí lidé považují za nejhorší námořní katastrofu potopení Titanicu, avšak počtem úmrtí cestujícíh ji překonává potopení lodi Wilhelm Gustloff. V tomto případě se nejedná o žádný zážitek, po kterém by někdo toužil, avšak je nutné tuto tragédii minimálně zmínit. Tuto, původně výletní loď, využili němečtí civilisté Východního Pruska, když se v průběhu druhé světové války snažili uprchnout před Stalinovou Rudou armádou. Uprchli do baltských přístavů, odkud se na lodi chtěli dostat dále. V osudný den, tedy 30. ledna 1945, bylo na lodi zapsáno 6050 uprchlíků. Reálný počet osob byl ale mnohem vyšší – podle odhadů přibližně 10 600. Na lodi byli celkem 4 kapitáni, kteří se dlouho nemohli shodnout na tom, kterou trasou a jak loď popluje, aby se vyhla odhalení nepřítele. Doprovod lodi tvořila jedna torpédová loď, ke které se později měl připojit německý konvoj. Právě kvůli tomu, aby nedošlo ke srážce s přibližujícím se konvojem, zapli kapitáni navigační světla. Ty ovšem spatřila i ruská ponorka, která vypálila tři torpéda, která loď zasáhla. Tragická událost si vyžádala 9 343 obětí a stala se tak nejhorší námořní tragédií všech dob.

Mohlo by se vám líbit

Prokleté oči s rysem sanpaku předurčují nositelům tragický osud: Měla je například princezna Diana. Máte je také?

Nositele očí s rysem sanpaku prý čeká tragický osud. Ostatně takové oči měl i Elvis Presley, který zemřel předčasně na srdeční selhání, Carol Lombard, která tragicky zahynula při letecké havárii, nebo princezna Diana, jejíž život vyhasnul velmi předčasně při autonehodě. Jak vlastně takové oči s rysem sanpaku vypadají?
svetzeny.cz

Lanová dráha v rakouském Kaprunu

Sjezdovky v rakouském Kaprunu každoročně patří k velmi oblíbeným a vyhledávaným místům všech lyžařů. Chloubou lyžařského centra byla také lanová dráha, která zde stála od roku 1974. Den, který se stal pro spoustu lidí osudným, byl 11. listopad roku 2000. Do vagonu lanové dráhy nastoupilo celkem 161 lidí. Po ujetých 600 metrech ale začala kabina lanovky hořet a zastavila se v tunelu. Tragickou jízdu lanovkou nepřežilo celkem 155 lidí – někteří uhořeli a jiní se udusili toxickým kouřem. Právě kouř totiž šikmým tunelem se sklonem 30 metrů stoupal velmi rychle nahoru, a tak udusil i několik málo cestujících, kterým se z lanovky podařilo uniknout. Záchranná služba později našla několik těl ležících v různých vzdálenostech od soupravy.

 

Nehoda ponorky Titan

Tato tragická událost otřásla celým světem teprve před několika týdny. Mělo se jednat o celoživotní zážitek, který se mohlo dovolit jen pár vyvolených. Ponorka se měla ponořit až do hloubky 4 000 metrů, tedy až ke vraku slavného Titanicu. Ke ztrátě komunikace s posádkou došlo 18.června, necelé 2 hodiny po začátku ponoru k vraku. Po ponorce okamžitě začalo pátrání, do kterého se zapojilo několik mezinárodních organizací. Plocha pátrání přibližně odpovídala velikosti státu Belgie. O 4 dny později oznámila americká pobřežní stráž, že v prohledávané oblasti byly nalezeny trosky a pětičlenná posádka je po smrti. Dlouho se diskutovalo o tom, co se vlastně stalo, jelikož Titan neměl černou skříňku. Po zkoumání se ale došlo k tomu, že Titan pravděpodobně implodoval a nikdo nepřežil.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit