Přejít k hlavnímu obsahu

4 důvody, proč byste (ne)měly dát šanci menstruačnímu kalíšku

Menstruační kalíšek je v dnešní době téma. Kontroverzní. Zatímco jedna strana barikády si ho nemůže vynachválit, druhá půlka o něm mluví jako o něčem docela nechutném. Poptaly jsme se pár žen a zhodnotily jsme pro a proti.

Jedna žena za svůj aktivní život vyprodukujete odpad buničiny, který čítá 100 milionů kusů. A vzhledem k tomu, že na světě žijí miliony žen v produktivním věku, už delší dobu se hledalo řešení, jak zmírnit tuto každoměsíční ekologickou zátěž. Na trh přišel menstruační kalíšek, silikonová nádobka, která se zavádí podobně jako menstruační tampony do pochvy a sbírá tekutinu. A samozřejmě jako všechno na světě, i tato věcička má svoje výhody a nevýhody.

1. Menstruace bez toxinů

Existují názory, že ve složení klasických hygienických pomůcek se vyskytuje mnoho látek, které rozhodně nejsou pro zdraví ženy ničím pozitivním a jako důkaz je předkládáno, že si výrobci vydobyli právo složení na obal neuvádět. Zda někdo provedl pořádnou chemickou analýzu či jsou to jen další „fake news“ si nedovolujeme posoudit. V každém případě můžeme potvrdit, že na kalíšek testy naopak provedeny byly a zjistilo se, že jsou 100 % nezávadné, vyrobené z lékařského silikonu. Do těla by se tak pči jeho správném používání neměly dostat žádné škodliviny.

2. Ochrana na 100 %

Menstruační kalíšek pojme až 30 ml tekutiny, takže jej stačí měnit jednou za 8 až 12 hodin – samozřejmě podle síly krvácení. S kalíškem můžete jít do fitka i do bazénu a nemusíte se bát, že by nezůstal na svém místě a přestal vás chránit. Tedy samozřejmě za předpokladu, že si vyberete správnou velikost tak, aby kalíšek přilnul ke stěnám poševní sliznice.

3. Nepohodlné vyměňování

Co představuje značný problém, je jeho, řekněme, obsluha po naplnění. Vyvářet jej sice při každé aplikaci nepotřebujete, musíte jej ale po vyprázdnění důkladně vypláchnout. Na veřejných toaletách, či toaetách v práci, kdy nemáte v kabince umyvadlo, trochu zádrhel.

Řešením může být mít kalíšky dva a jednoduše je pořádně vymýt doma. I když představa, že nosíte v kabelce kalíšek, který je není úplně čistý, také není moc lákavá.  

4. Finanční přínos

Dobré jsou zase jeho finanční benefity. Pořizovací cena je otázkou okolo 100 korun a vydrží vám 10 let. Používáním kalíšku můžete ušetřit okolo 150 korun měsíčně, což je za zmíněných 10 let 18 000 korun.

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit