Vaše pleť a máta? Nerozlučná dvojka!
Už jste někdy použili mátu pro péči o pleť? Pokud ne, měli byste to určitě zkusit.
svetzeny.cz
Jaro nedávno začalo a s ním i vhodný čas pro sázení bylinek. Pokud nevlastníte dům a zahradu, možná, že zrovna řešíte dilema, které byste si měla letos zasadit, aby je bylo možné pěstovat vevnitř v bytě. Jaké bylinky to v pohodě zvládnou, a které z nich patří mezi neoblíbenější? Následujícím rostlinkám se bude dařit i v květináči a jsou vhodné pro pěstování v bytě nebo na terase.
Kdo by neměl rád vůni čerstvých bylinek. Když pomineme využití některých z nich v kuchyni, mají bylinky také významné blahodárné účinky. Dokáží mírnit stres i zvednout náladu. Jaké z nich můžete pěstovat v bytě, a mít je tak po ruce při vaření i ve své domácí lékárničce?
Oblíbenou bylinkou, kterou se vám úspěšně podaří vypěstovat i doma v květináči, je Meduňka lékařská. Ne nadarmo se meduňce někdy lidově přezdívá sladký balzám. Meduňka totiž obsahuje silici, která má zklidňující účinky při stavech úzkosti. Oblíbený je třeba meduňkový čaj. Bude se hodit mít meduňku při ruce, pokud zrovna prožíváte stres nebo se řadíte mezi chronické nespavce. Výborně zklidní vaše nervy a pomůže zlepšit kvalitu vašeho spánku. Kromě toho meduňka také účinně pomáhá na bolesti hlavy. Takže se díky ní vyhnete migrénám a dalším bolestem, které obtěžují mnoho lidí, například po náročném pracovním dni. Jako lék ale meduňka působí také při potížích s trávením nebo vysokým tlakem a překyselením organismu.
Levandule je oblíbená nejen pro svůj krásný vzhled a vůni. Tato fialová vznešená rostlinka totiž ovlivňuje náladu, zlepšuje kvalitu spánku a díky zklidňujícím účinkům celkově prospívá naší psychice. Dobrou zprávou je fakt, že levanduli můžete pěstovat, i v případě, že nemáte zahradu. Dobře se jí povede také na slunném místě na terase nebo na balkoně. Dejte ale pozor, nesnáší zimu, takže v zimních měsících by měla být vevnitř.
Možností, jak používat levanduli, je skutečně mnoho. Uplatnění pro ni najdete třeba v kuchyni v podobě lahodné zmrzliny nebo sušenek. Před spaním se vám zase může hodit šálek uklidňujícího levandulového čaje nebo horká koupel s aromatickým levandulovým olejem, mýdlem či levandulovými kostkami. Zbaví vás potíží s usínáním a zlepší kvalitu vašeho spánku.
Dalším způsobem, jak mít levanduli a její relaxační účinky pořád u sebe, je výroba domácího levandulového parfému. Co na něj budete potřebovat? Postačí vám hrst čerstvých květů levandule, 100 gramů lihu a několik kapek vanilkového aroma. Levandulové kvítky zalijte lihem, poté přilijte aroma. Roztok potom dejte na sedm až deset dní vylouhovat. Hotový parfém můžete přelít do prázdné lahvičky od parfému či do flakónku, který seženete například ve výtvarných potřebách. Když si levandulovou vůni nastříkáte před spaním pod polštář, uvolníte se, a bude se vám lépe usínat.
Doma v květináči můžete pěstovat i oblíbenou mátu. Dařit se jí bude zejména na místě s nepřímým slunečním svitem. Myslet je třeba také na její pravidelné zastřihávání. Pěstování máty se vám rozhodně vyplatí, protože tato svěží aromatická rostlinka podporuje normální trávení, působí proti nadýmání, posiluje imunitu a napomáhá relaxaci, navíc zlepšuje kvalitu spánku. Inhalování máty pomáhá v prevenci a léčbě nemocí dýchacích cest. A kromě toho, třeba takový osvěžující nápoj s mátou a citronem, vám v následujících teplých měsících jistě zvedne náladu. Nevěříte? Vyzkoušejte a uvidíte.