Přejít k hlavnímu obsahu

Neplýtvejte vodou! Ušetříte tisíce korun i přírodu.

Šetřit vodou se vyplatí. Ročně tak můžete získat tisíce korun a zároveň pomoct těm, pro které má její nedostatek smrtelné následky.

Voda má v našich životech tak samozřejmou a důležitou funkci, že si bez ní neumíme svůj život ani představit. Jen si vzpomeňte, jaké je to utrpení, když vám jednou do roka na týden odstaví teplou vodu! Přemýšleli jste někdy o tom, že každý šestý člověk na světě nemá přístup ke zdravotně nezávadné vodě a každých 20 sekund zemře jedno dítě v důsledku špatné hygieny? Vyplývá to z průzkumu organizace We are water. S vodou bychom se proto měli naučit šetřit. Začněte u sebe, nejenže budete mít dobrý pocit, ale dokonce i ročně ušetříte několik tisíc korun!

Vodu používáme každý den k osobní hygieně, splachování toalety, pro vaření, praní a pití. Na osobní hygienu a splachování připadne až 70 % denní spotřeby domácnosti. S úsporným řešením byste tedy měli začít v koupelně. Stačí upravit několik základních návyků. Uvidíte sami, výsledek se dostaví hned při dalším vyúčtování od vodáren.

Jak ušetřit?

Sprchování se vyplatí. Pokud občas namísto plné vany horké vody upřednostníte sprchování, spotřebujete 3x méně vody než při samotné koupeli ve vaně. Průměrná spotřeba vody při sprchování je cca 70 litrů, u koupele ve vaně je to až 200 litrů.

Naučte se zavírat kohoutek! Čistit si 2 minuty zuby u puštěného kohoutku je mírně řečeno mrhání. Bez užitku tak vypustíte do kanalizace 10 litrů vody za minutu.

Opatřete svou toaletu úsporným splachovacím systémem. Splachování tvoří až 1/3 denní spotřeby vody, šetřit na něm se tak velmi vyplatí! Starší systémy odvádějí do kanalizace 9–12 litrů vody, zatímco u novějších je to 6 litrů na velké spláchnutí a 3 litry na malé spláchnutí. Novým trendem je snížení spotřeby velkého spláchnutí, a to na 4,5 litry vody.

Kontrolujte, zda vám toaleta neprotéká. Při rozbité toaletě vám jí měsíčně proteče až 270 Kč (cca 3500 litrů vody). Pravidelná kontrola a včasná oprava se tedy vyplatí!

Kapající kohoutky opravte. Podobné je to u kapajícího kohoutku v koupelně. Napadlo by vás, že se tak měsíčně nashromáždí až 1000 litrů kapek?

Pořiďte si pákové baterie. Oproti klasickému kohou­tku ušetříte až 30 % vody.

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit