Přejít k hlavnímu obsahu

Konec roku se blíží. Tohle si v papírech nezapomeňte zkontrolovat

I přestože máte jiné starosti, které jsou spojeny s předvánočním časem, nezapomínejte na svoje finance. Právě teď totiž můžete získat státní příspěvek ke stavebnímu spoření, nebo se naopak dopustit nějaké chyby pouze tím, že nekontrolujete svoje pojistné smlouvy.

Úroky u všech vkladových produktů jsou velmi nízké, ale stavebko díky státní podpoře stále slibuje zajímavé zhodnocení vašich úspor. K získání maximální státní podpory 2 000 Kč ročně je nutné za rok na stavební spoření uložit nejméně 20 000 Kč.

„Jestliže spoříte pravidelně každý měsíc a vaše cílová částka na konci roku odpovídá alespoň 20 000 Kč, je vše v pořádku. V opačném případě musíte pro získání státní podpory poslat peníze na účet příslušné stavební spořitelny do 31. 12. 2017,“ upozorňuje Jiří Klos, manažer vývoje bankovních produktů finanční skupiny Wüstenrot. Kdo teprve uvažuje, že by si stavební spoření sjednal, nepřijde zkrátka. Podporu od státu můžete získat, i když smlouvu uzavřete i v průběhu prosince. Jen je potřeba poslat peníze ještě před koncem roku. Státní podporu si tak připíšete, jako byste spořili celý rok.

Pojištění majetku

Jen uzavřít pojistku, ať už domácnosti, nebo nemovitosti však nestačí. Smlouvu je potřeba vždy po pár letech zkontrolovat a aktualizovat. Proto má určitě smysl podívat se, jak dlouho máte uzavřenu svoji smlouvu. Pokud je starší než čtyři roky, je nejvyšší čas smlouvu aktualizovat tak, aby nedošlo k podpojištění vašeho majetku. Pokud jste si například pořídili novou kuchyni, nový nábytek, ale i třeba elektroniku, nemusí už nastavené limity odpovídat skutečné hodnotě vašeho majetku a vyhnete se tak nepříjemnému překvapení při řešení pojistných událostí.

Nechejte si také zkontrolovat výši vašich limitů občanské odpovědnosti a odpovědnosti majitele nemovitosti ve smlouvách o pojištění majetku! Se změnou občanského zákoníku mohou být některé limity nedostačující vzhledem k novým nárokům poškozených.

Příjmy z pronájmů a ubytovacích služeb musíte zdanit

Příjmy z pronájmů a ubytovacích služeb se stávají oblíbeným přivýdělkem, o fenoménu jménem Airbnb jste již určitě slyšeli. Přivydělat si krátkodobým pronájmem bytu či domu může být vítaná injekce pro rodinné finance. Na daňové povinnosti ale pronajímatelé mnohdy zapomínají. Pokud jste zaměstnanec a váš vedlejší příjem z ubytovacích služeb nepřesáhne šest tisíc korun za rok, daň se vás netýká. V opačném případě jsou považovány za příjmy z podnikání. A ty obecně podléhají nejen dani z příjmu, ale i odvodům na sociální a zdravotní pojištění.

Dobrá zpráva je, že se vás netýká elektronická evidence tržeb (EET). Částka, kterou pronajímatelům na účet převádí Airbnb, již EET nepodléhá. Pokud ale hostitel přijme jakoukoli další částku v hotovosti nebo kartou nad rámec platby od Airbnb, je jeho povinností tuto částku zahrnout do EET.

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit