Vyhněte se nepříjemnostem a udělejte si čas na úpravu pojistných částek u majetkového pojištění
Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech. Pokud máte pojištění, rozhodně neděláte chybu. Chybu děláte, pokud si pravidelně nekontrolujete a neměníte pojistné částky dle svých potřeb. Proč a jak na to? To se dozvíte v našem článku.
"Bouřky přinášející živly se v Česku objevují stále častěji a s nečekanou intenzitou. Následky pak odhalí jeden velký nešvar – zastaralé pojistné smlouvy, které majitelům zničených domů rozhodně dobře neposlouží. Řešení přitom nabízí nejen pojišťovny, ale do velké míry také záleží na přístupu a rozhodnutí majitele nemovitosti," vysvětluje mluvčí Generali Česká pojišťovna Jan Marek.
Jak poznat správné pojištění?
"Správné pojištění je takové, se kterým se průběžně pracuje. Neznamená to tedy, že sjednáním pojištění majetku (tedy pojištěním stavby a pojištěním domácnosti) vše končí. Klíčové je nejen správné nastavení krytí rizik, ale také vhodně nastavená pojistná částka. Ta pak zajistí, že v případě totální škody dostane majitel nemovitosti tolik, aby mohl postavit nemovitost novou," popisuje Jan Marek a jedním dechenm dodává: "V praxi se ale bohužel ukazuje, že Češi nejen že pojištění nemovitosti zanedbávají, ale smlouvy nechávají ležet léta v šuplíku. Navíc, experti odhadují, že na českém trhu není třetina domů vůbec pojištěna. Pokud je o domácnosti, pojištěna není až polovina."
Jak zabránit tomu, abychom měli staré a neaktuální smlouvy, které v krizové situaci nemusí skutečně plně pomoci?
Pokud máte smlouvu již sjednanou, měli byste se soustředit na dva důležité momenty:
Pravidelně aktualizovat pojistné částky uvedené ve smlouvě zvážit u pojištění zřízení tzv. indexace. "Indexace u pojištění stavby je automatickým mechanismem, který zaručí, že smlouva bude v souladu se současnou ekonomickou situací a tím, jak se bude vyvíjet. Zkrátka že pojistná smlouva odpovídá aktuálním cenám," vysvětluje mluvčí Generali Česká pojišťovna Jan Marek. "Je to tedy tak, že pojistná částka je automaticky upravována s ohledem na vývoj růstu cen, zohledňuje tak inflaci, ale také např. cenu práce, stavebního materiálu apod. S navýšením pojistných částek na smlouvě pak dochází také k úpravě pojistného. Pojistné se tak sice o něco málo navýší, ale budete mít pojistnou smlouvu, která plně odráží skutečnou hodnotu vašeho majetku. Ale pozor, jen samotná indexace problém zastaralých smluv nevyřeší. U starších smluv – bavíme se mnohdy o smlouvách starších 10, 15 i více let - musí vždy jít ruku v ruce se zásadní změnou/aktualizací pojistných částek."
Snadná a rychlá změna
- Změnit pojistnou částku a aktivovat indexaci na smlouvě přitom nejsou složité kroky – u novějších smluv to jde i na dálku (např. online na webech pojišťoven), u starších smluv je vhodné se sejít s poradcem pojišťovny či navštívit pobočku.
-
Pojištění majetku se vyplatí věnovat alespoň minimální pravidelnou pozornost. Vždyť se jedná o naše domovy – místo, jehož pořízení, vybudování i údržba nás stojí obrovské peníze i energii.