Dr. Helena Sobková v pořadu Toulky českou minulostí (ČRo Dvojka) říká, že rok 1820 nebyl v dětství Barunky Panklové nikde uváděný a poprvé se objevil až při její svatbě s Josefem Němcem, kdy musel být předložen křestní záznam. Badatelka se na základě svých poznání domnívá, že se Božena Němcová narodila zhruba o tři roky dříve a nebyla biologickou dcerou Panklových.Čtveřice žen, která je s původem slavné spisovatelky spojovaná
-
Johanna Barbora Terezie Novotná
Johanna Barbora Terezie Novotná se narodila 5. října 1805 a byla až do 70. let 20. století považovaná za matku Boženy Němcové. I přesto, že by ji musela porodit ve 14 letech.
-
Marie Magdaléna Terezie Novotná
Že v případě Johanny Barbory Terezie Novotné šlo pouze o tetu, vysvětlili v letech 1970–1971 badatelé Adolf Irmann a Rudolf Rejchrt v knize Pravda o matce Boženy Němcové. Autoři v dochovaných záznamech zjistil, že Novotní měli také dceru Marii Magdalénu Terezii, která se narodila v roce 1797. Právě ta měla porodit nemanželské dítě Johannu Panklovi, za nějž se v srpnu roku 1820 provdala.
-
Kateřina Vilemína Zaháňská
Před sňatkem se Johann Pankl s budoucí manželkou a malou Barunkou přestěhoval do Ratibořic. On sloužil jako štolba u vévodkyně Kateřiny Zaháňské, ona byla pradlenou. A právě Kateřina Vilemína Zaháňská je další často zmiňovanou možnou matkou Boženy Němcové. Ví se, že měla poměr se šlechticem Klemensem Metternichem, knížetem Alfredem Windischgrätzem a dalšími muži. V roce 1801 dokonce porodila nemanželskou dceru Gustavu svému vychovateli. Porod byl ovšem tak komplikovaný, že už nemohla mít další děti.