Zákaz kvůli německým filmům
Během německé okupace se herci dostali do složité situace. Pochopitelně asi všichni toužili dál hrát a jen málokdo přistoupil k tak razantnímu řešení jako Věra Ferbasová, která raději ukončila kariéru. Zita Kabátová natočila dva německé filmy pod pseudonymem Maria von Buchlow, což bylo jméno její babičky za svobodna. To se v říjnu 1945 stalo rozhodujícím argumentem k zákazu natáčení a účinkování v pražských divadlech. Naštěstí byla již na začátku ledna následujícího roku omilostněna. Ani tak ale na původní úspěchy nenavázala. Do roku 1950 pracovala ve fotoateliéru, poté se vrátila k divadlu a po roce 1968 vedla kino, které se zaměřovalo na filmy pro pamětníky.
Od roku 1969 se občas objevovala ve filmech, i když spíše v menších rolích. Například v komedii Kulový blesk ztvárnila Jarmilu Opatrnou, jednu z účastnic stěhovací akce. Jejím posledním filmem byl snímek Pamětnice z roku 2009, kde hrála v 96 letech!
Manžel emigroval
Prvním manželem Zity Kabátové se v roce 1946 stal Jerry Král, který žil a pracoval v Bombaji. Kvůli podezření z možné emigrace novomanželka nedostala vízum, aby mohla jet za ním. A Jerry navíc jen dva roky po svatbě zemřel.
Podruhé se vdala až v roce 1956 za olympionika Jiřího Zavřela, který se po deseti letech vrátil z uranových dolů v Jáchymově, v nichž byl uvězněný, protože za Protektorátu Čechy a Morava působil jako kulturní tajemník. Narodil se jim syn Jiří.
Manžel nakonec emigroval do USA, Zita Kabátová za ním jít odmítla. O několik let později se ke stejnému kroku rozhodl také Jiří mladší. Herečka tak zůstala sama.
Sedm let žila na oddělení pro dlouhodobě ležící v Motole, kde měsíc po svých 99. narozeninách, 27. května 2012, zemřela. Pochována je na vyšehradském hřbitově.