Z akné nevyrostete: Jak nepříjemné pupínky léčit i po čtyřícítce?
Pupínky neznamenají „pouze“ kosmetický problém. Akné totiž dokáže vaši psychiku významně poznamenat a s nízkým sebevedomím se tak můžete potýkat celý život. Nepříjemný problém je v mládí je sice mnohem častější, ale často trápí ženy i muže každého věku. Jak ho léčit a co pomáhá?
Nějtěžší formy akné vyžadují péči dermatologa, který ale většinou používá přípravky obsahujících retinoidy, kortikoidy, hormony či antibiotika. Ty sice pomohou, ale zároveň mají více či méně nežádoucích vedlejších účinků a kontraindikací. I zlepšení vzhledu musí mít u vážnějších forem akné v rukou lékař – estetický dermatolog. Nejčastěji se používá laser – buď frakční (pro stažení rozšířených pórů a vyhlazení jemných jizviček), nebo erbiový („obroušení“ kůže u hlubokých jizev). Dále je možné jizvy vyplnit kyselinou hyaluronovou, popř. pleť zjemnit a zesvětlit chemickým peelingem.
Čištění pleti
Musí být šetrné! Časté mytí vodou, žínkou atd. škodí, protože zvyšuje produkci mazu a dráždí póry. Podstatou čištění je zbavovat pokožku přebytečné rohoviny a nahromaděného kožního mazu. K tomu se hodí šetrné přípravky bez obsahu alkoholu. Rozhodně pupínky nevymačkávejte – tím jen rozšíříte zánět a způsobíte si jizvy.
Pomůže příroda
K terapii a zmírnění projevů lehčích forem akné se pro domácí péči doporučují přípravky na přírodní bázi. Jejich výhodou je zejména to, že nemají nežádoucí účinky, takže se hodí pro každého a dostanete je bez lékařského předpisu. Také je lze aplikovat dlouhodobě, což například u kortikoidů možné není. Na trhu je řada krémů a gelů – je třeba si vyzkoušet, který vám vyhovuje. K těm nejúčinnějším patří např. Skinoren krém s kyselinou azelaovou, Skinanim denní a noční krém s konopím, Neemový čisticí gel s oleji ze zederachu indického, z eukalyptu a dalších rostlin, mast Boroplus s himálajskou bylinou Hedychium spicatum, Cremcann silver s konopím a koloidním stříbrem aj. Kvalitní přípravky na akné a bližší informace o nich hledejte na webech: skinoren.cz, skinanim.cz, dnmcompany.cz, annabis.cz, bio-bachovky.cz aj.
Co udělat pro zlepšení:
• Vyvarujte se alkoholu a kouření.
• Dostatečně spěte, neflámujte.
• Dbejte na vyvážený jídelníček.
• Pijte dostatek čisté vody.
• Snažte se ubránit stresu.
• Vyzkoušejte si, co vám škodí, a tomu se vyhýbejte. Může to být např.: čokoláda, mléčné výrobky, zubní pasta s fluorem aj.