Džínové kalhoty, sukně, šaty, saka, vestičky, čepice, kloubouky i kabelky se určitě najdou v šatníku každé ženy. Nejpoužívanějším materiálem, z něhož se vyrábějí, je denim.
To asi Levi Strauss, který si dal klasické džíny koncem 19. století patentovat jako pracovní kalhoty pro zlatokopy a honáky dobytka, nepředpokládal, že? Použitá tkanina s pevnou keprovou vazbou, jež je vysoce odolná, pak dostala název podle francouzského města, kde se vyráběla – „de Nimes“ neboli „z města Nimes“. Od levnějších a méně kvalitních imitací ji poznáme podle toho, že je na líci barvená, zatímco na rubu režná.
Ačkoli se denimové oblečení stalo téměř každodenním úborem mnohých z nás, ne vždy se o něj dovedeme dobře postarat. Jaké zásady máme dodržovat, nám poradila ing. Eliška Kadlecová, konzultantka Fashion Days, jednoho z největších on-line módních klubů, která zpracování a údržbu materiálů vyučuje na několika vysokých technických školách.
* Denimové oděvy perte obrácené naruby, aby efekt obnošeného vzhledu zůstal jen tam, kde má být.
* U kalhot a sukní předem pozapínejte zipy, aby se v bubnu pračky neponičily.
* Na denim nepoužívejte odstřeďování a perte ho jen se stejnobarevným prádlem.
* Přestože na kalhotách nebývá pomačkání moc vidět, žehlení jim prospěje – změknou a dostanou tvar.
* Pokud denimové kalhoty obsahují stretch, žehlete je při nižší teplotě, aby se nespálil. Bezstrečové džíny však snesou i nejvyšší teplotu žehlení.
Náš tip: Stretchové džíny si kupujte o půl čísla menší, protože se časem nošením i praním trochu vytahají.
Foto: www.fashiondays.cz (1)