Cibule se v našich končinách pěstuje od nepaměti. Je to zelenina nepostradatelná nejen v kuchyni, ale i v lidovém léčitelství.
Kdysi se cibuli přisuzovala i schopnost zahánět zlé duchy a zmiňovány jsou také její afrodiziakální účinky. O těchto jejích „zázračných“ schopnostech se budete muset přesvědčit sami – prokázané nejsou. Na co se však můžete spolehnout, je, že cibule výrazně pomáhá v prevenci i léčbě nemocí z nachlazení (působí proti bakteriím, virům i plísním, zmírňuje kašel, uvolňuje hleny), prospívá srdci a cévám, upravuje střevní mikroflóru, podporuje krvetvorbu, látkovou výměnu a činnost štítné žlázy či ledvin. Urychluje též hojení ran a uleví při hmyzím bodnutí.
Za „značkovou“ můžeme právem označit cibuli ze Všestar, kde má její pěstování dlouhou tradici. Od roku 2008 je totiž držitelem známky CHOP neboli Chráněného označení původu (více na www.oznaceni-eu.cz), jež uděluje Evropská unie. A v čem spočívá jedinečnost Všestarské cibule? Oproti svým „neznačkovým“ sestrám obsahuje o čtvrtinu více železa, dvojnásobné množství niacinu (vitaminu B3) a díky šetrnosti pěstování, zpracování a skladování není znehodnocena žádnými škodlivými látkami.
Náš tip: Připravte si domácí cibulový sirup! Uvolňuje hleny, zmírňuje záněty, uklidňuje, působí antibakteriálně. Stačí šálek nadrobno nakrájené cibule přelít šálkem kvalitního medu, nechat 2 hodiny stát a pak přecedit. Doporučuje se užívat 5 čajových lžiček denně.
Foto: www.oznaceni-eu.cz (2)