Rozumíte tomu, co vám říká lékař? Pomůže slovník!
Pacient, který je dobře informovaný o svém zdravotním stavu i plánované terapii, dokáže lépe spolupracovat s lékaři, méně ho trápí strach a vše snáší lépe – díky tomu bývá jeho terapie úspěšnější.
V dnešní době se naštěstí už setkáváme převážně s lékaři, kteří se snaží pacientům dobře a srozumitelně vysvětlit, co jim je, a jak a proč by měli být léčeni. Ne každý to však dokáže a ne vždy je na to dost času. Kromě toho se více či méně nemocní rádi „začtou“ do svých chorobopisů, doporučenek na vyšetření a dalších lékařských zpráv, které vlastně ani nejsou určeny pro laika. Pak mnohé nechápou a snadno se jich zmocní panika. Často také (a někdy i oprávněně) pochybují o kompetenci svého ošetřujícího lékaře nebo by prostě rádi rozuměli všem možnostem, jež v jejich konkrétním případě medicína nabízí.
To je však pro laika obvykle těžké – víte například, co znamenají slova acetabulum, hypotonus, spondylóza, venostáza či xantelasma? Asi ne, že? A přece se tato slova mohou snadno objevit v lékařském dokumentu, který dostanete do ruky. Anebo je lékař ve vaší přítomnosti pronese a vy se obáváte zeptat se, co to znamená.
Kapesní slovník medicíny (autoři Martin Vokurka, Jan Hugo, nakladatelství Maxdorf) vám může pomoci. Obsahuje 3500 nejdůležitějších hesel, s nimiž se můžete setkat. Nebudete-li si tedy vědět rady, sáhnete do kapsy či do kabelky (publikace má opravdu kapesní formát), nalistujete a srozumitelně a jasně se dozvíte, co který výraz znamená. Ale pozor – jde o slovník základních lékařských termínů, nepleťte si ho s příručkou k domácí samoléčbě!
Naše rada: Ať už se slovníkem v kapse, nebo bez něj, pokud tomu, co vám lékař říká, nerozumíte, nestyďte se ho na to zeptat. Pokud jde o kvalitního odborníka, jistě vám vše ochotně vysvětlí tak, abyste to správně pochopili. Každý se vyznáme v něčem jiném, není tedy rozhodně ostuda něčemu nerozumět (hloupé však je předstírat, že rozumíme, a pokyvovat – to neprospěje nikomu).
Foto: Depositphotos (1), Maxdorf (1)