Nejen ze školky či ze školy si děti mohou přinést vši (a nasadit je tak do vlasů celé rodině). Také návrat z letního tábora může být poznamenán drbáním. Víte, jak se bránit?
Šampony
V lékárně dostanete řadu účinných prostředků proti pedikulóze neboli zavšivení. Při jejich používání musíte být především důslední. Dodržte přesně návod k použití vybraného produktu včetně opětovného použití po osmi až deseti dnech. Zničíte tak jedince, kteří přežili první zásah, dříve než dospějí a začnou klást nová vajíčka. Jednorázové umytí by nemuselo přinést kýžený výsledek. Přežije-li jediná hnida, hlava se zase bude hemžit parazity. Doporučujeme vyzkoušet například Hedrin v lahvičce či ve spreji (www.hedrin.cz), který obsahuje 4% dimethion spolehlivě odstraňující vši i hnidy, nebo přípravek Liquido Duo, obsahující v balení sérum, šampon, hřebínek a čepici pro zábal (www.liquido.cz).
Všiváček
Stará osvědčená metoda mechanického odstraňování pomocí hustého hřebenu sice funguje, ale je časově poměrně náročná. Probírat kadeře obzvláště dlouhovlásek může zabrat několik hodin. Hřebínek využijte k dočištění po ošetření vlasů šamponem. Zkontrolujte, zda jsou vyčesané hnidy ještě živé – když vajíčko stáhnete z vlasu a lupne mezi nehty, pak hubení chemickým prostředkem bohužel přežilo.
Babské rady
Kolují různá „osvědčená“ doporučení, jak zbavit dítě nezvaných hostů na hlavě – bohužel však málokteré skutečně zabírá. Někdo nedá dopustit na vlasovou žehličku (spálí prý živé vši i hnidy), jiný volí speciální hřebeny (zničí parazity elektrostatickým výbojem mezi svými zoubky), další tvrdí, že se vši nestěhují do barvených vlasů (není spolehlivé). Existují rovněž preventivní repelentní šampony, které ale musíte nechat dlouho působit. Někomu zabírá aplikace kapky čajovníkového oleje při mytí běžným šamponem.
Nůžky
Přicházejí v úvahu až jako krajní řešení, případně u kluků, kteří nosí na hlavě mechový porost. Na kštici kratší než půl centimetru se veš nemá jak uchytit.
Foto: Depositphotos (1), Hedrin (2), Liquido Duo (1)