Přejít k hlavnímu obsahu

Je vám přes čtyřicet? Hlídejte si oči!

Prevence je důležitá po celý život, ale jakmile se vám přehoupne „jistý věk“, měli byste na ni dbát skutečně důsledně. To znamená nezanedbávat preventivní prohlídky!

Stejně jako docházíte na prevenci k praktickému nebo zubnímu lékaři, si do diáře naplánujte i návštěvu oční ordinace. A to i když máte pocit, že vidíte dobře. Lze tím předejít nejen různým zrakovým problémům a trvalému poškození zraku, ale stav očí může upozornit i na jiné zdravotní potíže – vyšší krevní tlak, cukrovku, neurologická onemocnění atd. Dejte si to jako originální novoroční předsevzetí!

Oční lékaři preventivní prohlídku naléhavě doporučují

* „Smyslem preventivních prohlídek je rozpoznat onemocnění, která zpočátku probíhají nepozorovaně – bez obtíží pro svého nositele. Lze tak předejít komplikacím se zrakem, popřípadě zabránit nezvratitelným změnám, které mohou vést až ke slepotě. Jde zejména o diagnostiku šedého nebo zeleného zákalu a v neposlední řadě i onemocnění sítnice či sklivce. Mezi nejmodernější vyšetření patří mj. i vyšetření sítnice pomocí optické koherentní tomografie, která v rukou zkušeného lékaře dokáže onemocnění nejen včas zachytit, ale i sledovat jeho vývoj a účinnost již zavedené terapie,“ říká primář Očního centra Praha MUDr. Radan Zugar.

* „Po čtyřicátém roce věku by preventivní prohlídku měl absolvovat skutečně každý,“ zdůrazňuje MUDr. Jana Mikšovská z Oční kliniky DuoVize. „Jednak se zrak s přibývajícím věkem přirozeně zhoršuje – klesá schopnost zrakové akomodace a zaostřování většinou na kratší vzdálenost (presbyopie) – a jednak se zvyšuje riziko různých onemocnění očí. K nejčastějším patří šedý a zelený zákal a některá onemocnění sítnice a sklivce.“

Vyšetření ani případného nálezu se nemusíte bát

Lidí postižených šedým a zeleným zákalem v České republice přibývá, naštěstí dnes již existují úspěšné metody léčby. Glaukom (zelený zákal) lze na některých klinikách diagnostikovat pomocí speciálního vyšetření očním koherenčním tomografem, které je bezbolestné, trvá několik minut, a přitom není nutné oči rozkapávat jako při vyšetření na běžných přístrojích. Přístroj pomocí laserového paprsku proměří a zmapuje sítnici a poskytne lékaři podrobné informace, na základě kterých může lépe doporučit vhodnou léčbu a později vyhodnotit i její účinnost. Šedý zákal lze dnes úspěšně vyřešit chirurgicky. „Na naší klinice pacientům do oka standardně implantujeme žlutou nitrooční čočku obsahující speciální filtr, který dokáže zachytit nebezpečné složky denního světla, jež způsobují poškození sítnice. Navíc si můžete vybrat čočku, která vás zbaví i dioptrických vad a poskytuje dokonalý komfort vidění – multifokální čočka (Acrysof Restor) umožňuje vidění na všechny vzdálenosti, a tak vás zbaví závislosti na brýlích; torické nitrooční čočky umožní odstranit současně se šedým zákalem také astigmatismus a pomocí asférické nitrooční čočky uvidíte ostře i za zhoršených světelných podmínek, jako je mlha nebo šero při soumraku.“

Důležité upozornění: U dětí jsou preventivní prohlídky očí stejně naléhavé jako u lidí nad čtyřicet let!

Je třeba si uvědomit, že čím je dítě starší, tím pomalejší je obnova zrakových funkcí, s přibývajícím věkem úspěšnost léčby klesá a po dvanáctém roce věku je již prakticky nulová. Zanedbávání preventivních prohlídek zraku je tak zbytečným hazardem se zdravým viděním dětí. „Preventivní kontrola zraku u dětí, pokud se nevyskytují žádné potíže, by měla být jednou za rok. Při podezření na oční vadu nebo sklony k šilhání je doporučena návštěva dětského očního specialisty jednou za půl roku,“ říká MUDr. Gabriela Pilková z Dětského očního centra Kukátko.

Foto: Depositphotos (1)

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit