Tampony jsou velmi intimní téma, o kterém se mluví jen zřídka. To je pravděpodobně důvod, proč stále mezi ženami kolují mýty. Objasníme vám ty nejčastější mylné představy.
1. Tampony mohou v těle zmizet
Malá tkanička na konci hygienického výrobku se používá k jeho vyjmutí. Často si klademe otázku: „co se stane, když se tkanička utrhne?“ Mysleli jste si, že se tampon ztratí ve vašem těle? Omyl! Nejsme nekonečné, naše pochva má několik centimetrů. Tedy pokud se šňůrka utrhne, což je velmi nepravděpodobné, stačí tampon vyjmout v podřepu s dostatečným uvolněním.
2. Pokud potřebujete jít na toaletu, musíte si vyměnit tampon
To také není pravda! Pochva, močový měchýř a střeva nejsou nijak spojeny. Se zavedeným tamponem je tedy možné vykonávat potřebu, aniž byste ho měnili.
3. Tampony nelze nosit přes noc
Tampony by se neměly nosit déle než osm hodin kvůli riziku syndromu toxického šoku. Pokud tedy chcete spát déle, měli byste se uchýlit k jiným alternativám. Jinak nic nestojí v cestě při používání tamponu přes nos. Na rozdíl od hygienických vložek neklouže, a proto nabízí bezpečnost a zajišťuje klidný spánek.
4. Nepoužívejte tampony při první menstruaci
Tento mýtus je zcela neopodstatněný. Tampony jsou stejně vhodné pro první menstruaci i pro tu poslední. Je ovšem důležité pečlivě prostudovat návod k použití, aby se zabránilo infekci nebo špatnému zavádění.
5. Po použití tampony už nejste panna
Definice toho, kdo je považován za pannu, se liší. Někteří ji přiřazují k neporušené panenské bláně, jiní k prvnímu sexu. Každý, kdo používá tampony, riskuje, že protrhne panenskou blánu. Pokud je pro vás její celistvost důležitá z náboženských nebo jiných důvodů, doporučujeme se užívání tamponů vyhnout.