Přejít k hlavnímu obsahu

Co se stane s vaším tělem, když přestanete jíst bílý cukr neboli bílý jed

Cukr naše tělo ke svému zdravému fungování potřebuje. Řeč je však o komplexních sacharidech, které jsou obsaženy v ovoci, ale také batátech, bramborách, celozrnných produktech nebo například luštěninách. Škodí nám ale bílý cukr, který bývá označován dokonce jako bílý jed. Pokud ho ve stravě výrazně omezíte nebo ho dokonce vyloučíte úplně, svému tělu rozhodně prospějete.

Pečivo, limonády, víno a likéry, cukrovinky, koláče, ale třeba i kečup, sterilovaná zelenina a mnohé další průmyslově zpracované potraviny jsou plné přidaného, nejčastěji klasického bílého cukru. Ten obsahují dokonce i ty, které se kolikrát tváří „zdravě“. Když je konzumujeme často a ve větším množství, náš organismus tím v mnoha ohledech zatěžujeme. Dodávají nám totiž pořádnou porci prázdných kalorií.

Podle Světové zdravotnické organizace je ideální přijmout pouze 5 % přidaného cukru denně. To jsou například čtyři čajové lžičky. Jenže veškeré jídlo, které si běžně dopřáváme, obsahuje ve výsledku obvykle cukru mnohem více. Vyplatí se číst složení pokrmů a všímat si podílu cukru. Někdy ho obsahují i potraviny, kde byste ho vůbec nečekali.

Mohlo by se vám líbit

Výživový poradce radí, jak na hubnutí v roce 2024: Můj názor na výživové doplňky je jednostranný, říká

Jedno z nejčastějších předsevzetí nového roku bývá hubnutí. Nový start vás motivuje a reklamy v televizi, které slibují zázračné hubnutí pomocí drinků, koktejlů, pilulek a dalších věcí, ještě víc. Za pár dní viditelné výsledky, ale za jakou cenu? Fungují? A pokud ano, na jakém principu? Na naše otázky odpovídá Michael Šetina, výživový poradce.
svetzeny.cz

Závislost na cukru

Cukr uvolňuje v mozku hormony štěstí jako je dopamin a serotonin. „Sladká chuť v nás proto přirozeně navozuje pocit harmonie a uklidňuje nás. Cukr našemu tělu také rychle dodá energii. Není tedy divu, že po sladkém podvědomě saháme, třeba pokud jsme ve stresu,“ vysvětluje výživová poradkyně Martina Weisserová Dvořáková. Jestliže se tak děje často, vypěstujeme si na cukru závislost. Její kořeny mnohdy sahají až do dětství, kdy jsme byli odměňováni sladkostmi.

Jestliže se u vás projevuje závislost na cukru a chcete se jí zbavit, musíte počítat s tím, že se mohou dostavit abstinenční příznaky. Je to podobné jako když se někdo snaží přestat kouřit nebo se zbavit závislosti na drogách. Můžete pociťovat například nervozitu, pocit vyčerpání nebo bolesti hlavy či dokonce zažívací potíže. Je ale důležité vydržet.

Mohlo by se vám líbit

Chronická nemoc, která trápí hlavně ženy po 50: Nebolí, ale následky mohou být fatální

Ne nadarmo se osteoporóze přezdívá tichý zloděj kostí. Dlouho o ní totiž nemáte ani ponětí, zpravidla dokud nepřijdou první zlomeniny kostí. Nemoc totiž způsobuje ztrátu jejich důležitých vlastností, kterými jsou pevnost a pružnost. Co dělat, abyste se této zákeřné nemoci vyhnuli? Kromě zdravého životního stylu je důležité absolvovat i lékářská vyšetření, jež mohou osteoporózu včas odhalit.
svetzeny.cz

Co stane s vaším tělem, když přestanete jíst cukr

Zhubnete

Vzdáte-li se cukrovinek, klasického pečiva a dalších potravin s obsahem bílého cukru, ušetříte rázem spoustu kalorií, které vaše tělo ukládá do tukových zásob. Pokud se vám například podaří snížit denní příjem o 200 kalorií, můžete se za půl roku těšit z toho, že budete vážit zhruba o 5 kilogramů méně.

Prospějete pleti

Rafinovaný cukr podporuje záněty v těle, což se může projevit třeba tím, že se zhoršuje akné. Navíc cukr způsobuje takzvanou glykaci pleti, která se projevuje lámavostí a křehkostí kolagenových a elastinových vláken. To vede ke vzniku a prohlubování vrásek a ochabnutí kontur obličeje a krku. Když cukr výrazně omezíte, zlepší se vám vzhled pleti po všech stránkách.   

Snížíte riziko vzniku cukrovky

K rozvoji tohoto onemocnění vede v první řadě nadváha, ke které se, vlivem nadměrné konzumace cukru, není složité dopracovat. Podle endokrinologa docenta Prázného jsou vedle sladkostí nebezpečné zejména slazené nápoje.  

Zlepší se vám psychické zdraví

Vyšší příjem přidaného cukru je spojen s výrazně vyšší pravděpodobností výskytu depresí, úzkostí a dalších psychických problémů. Vědci se domnívají, že to má souvislost se zánětlivými procesy v mozku, který je vyvolán vyšší hladinou glukózy v krvi. Omezení příjmu cukru může pomoci udržet ve vyšším věku i kognitivní funkce a dobrou paměť.

Mohlo by se vám líbit

Hubnutí po 50: není to nemožné, stačí změnit pár drobností ve vašem životě

Zhubnout po padesátce, kdy se obvykle přihlásí menopauza, není úplně jednoduché. Ale vzdát to můžete vždycky. Někdy stačí udělat i jednoduché úpravy v životním stylu a kila půjdou dolů. Nejdůležitější je myslet pozitivně a věřit si.
svetzeny.cz

Budete mít více energie

Když si dáte cukr, rychle se zvýší vaše hladina glukózy v krvi, což vám dodá energii. Jenže pak následuje rychlý pokles, což způsobí o to větší únavu, letargii, a navíc i další hlad. Proto je lepší nahradit jednoduché cukry komplexními sacharidy, které vám dodají stabilnější a delší přísun energie.

Lépe se vyspíte

Omezíte-li příjem cukru, stabilizujete hladinu glukózy v krvi. To je důležité zejména před spaním. Je-li totiž v krvi více cukru, slinivka uvolňuje hormon inzulín, kterým se snaží jeho hladinu stabilizovat. Cukr se tak začne ukládat do buněk, kterým dodává energii. Místo aby se tělo pomalu zklidnilo a vy jste usnuli, dočkáte se přesného opaku. Dát si tedy večer u televize čokoládu není vůbec dobrý nápad.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit