Pozor na to, co se tělu může stát
Ne všechno je zdraví prospěšné. Co se tedy může stát, když budete tyto prášky užívat? „Jde o to, jestli se tu bavíme o zdravém člověku, který nemá žádné zdravotní komplikace v rámci kardiovaskulárního systému. Pak bych řekl, že jediné co se může stát je to, že se pozvracíte a bude vám opravdu dost nevolno, když to přeženete s dávkou daného suplementu. Pokud máte ale nějaké kardiovaskulární problémy, mohl by si člověk přivodit dokonce i nějakou lehčí arytmii srdce s nevolností, což už je opravdu závažné," varuje výživový poradce.
Jak je možné, že se výsledky v hubnutí přeci jen objevují? „Je to jednoduché. Pokud tělo vystavíte nízkému počtu kalorií například v podobě nějakého keto drinku, půjdete váhově rychle dolů. Druhá stránka je ale ta, jak dlouho to člověk opravdu vydrží a jak nezdravé to ve výsledku je. Z 99% se dostaví jojo efekt po znovuobnovení normálního stravování, ne-li hůře, váha může vyskočit ještě výše". Lze všechny pilulky a doplňky stravy házet do jednoho pytle? Jsou nějaké doplňky stravy, které mohou být prospěšné? „Určitě ano, je mnoho doplňků stravy zlepšující naše zdraví, a to v rámci vitamínů, jako je D3, C, B, a Omega 3, to jsou ty základní, které určitě má smysl do těla doplňovat. Dále jsou to doplňky napomáhající sportovcům k regeneraci svalů po tréninku. Tam bych zařadil buď BCAA, nebo určitě účinnější EAA."
Výživový poradce radí, které doplňky stravy brát
Nabízí se otázka, co by člověk tedy měl z doplňků stravy pravidelně brát. „Řekl bych, pokud máte kvalitní a pestrou stravu, tak žádné. Pokud se ale zas až tak nevěnujete tomu, aby jídlo bylo variabilní a jedli jste jak bílé, červené i rybí maso, pak bych vám doporučil Omega 3, D3 a vitamín C + občas nějaký ten protein k doplnění deficitu bílkovin v těle". A jaký je tedy recept na zdravé hubnutí? "Je to jednoduché, jezte zdravě a hýbejte se," dodává Michal Šetina.