Přejít k hlavnímu obsahu

Experti varují: Které sporty nejvíce škodí ženské sexualitě? Pozor na jumping, HIIT nebo plavání

Sporty a fyzická aktivita jsou bez debat velice zdraví prospěšné. Zlepšují fyzickou kondici, posilují tělo i duši, přispívají ke zvýšení imunity, tvarují postavu. Sportující ženy by se ovšem měly mít na pozoru. Existují totiž sporty či aktivity, které mohou výrazně zamávat s jejich milostným životem. Právě ty nejproblematičtější z nich popíšeme ve spolupráci s experty na sex a erotické pomůcky.

Fyzická aktivita či sport jsou pro lidské tělo velmi důležité. S ohledem na sexuální život pak různé studie potvrzují, že vhodně zvolené aktivity či sporty mohou podpořit mužské i ženské libido a zlepšit sexuální prožitky. Na druhou stranu odborné výzkumy zjistily i to, že intenzivní fitness či dlouhodobá zátěž při vrcholovém sportu chuť na sex snižují. Ženy věnující se tvrdým tréninkům také často mívají problém s menstruačním cyklem a hladinami hormonů. Některými sporty si dámy dokonce mohou přivodit natolik závažné zdravotní komplikace, že jejich milostný život výrazně utrpí. Možná vás překvapí, kterých oblíbených sportovních aktivit se to týká.

1. Běh pouze se silným břichem a pánevním dnem

Z běhání se stal v posledních letech opravdový hit a v Česku jde o jeden z nejoblíbenějších a nejvíce provozovaných volnočasových sportů. Milují ho i ženy: běh mimo jiné dobře tvaruje a zpevňuje nohy i problematickou partii spodního bříška. Problém ale nastává, když žena začne běhat a nemá právě břicho předem vůbec posílené. Při běhání dochází při každém dopadu nohou na zem k otřesům, při nichž neposílené břicho velmi trpí a zátěž na něj se může projevit inkontinencí, krvácením z pochvy a prolapsu (poklesu) dělohy, který následně přináší další obtíže včetně bolestivého sexu. U žen s větším poprsím pak nárazy při běhání často vedou k bolestem prsů.

Mohlo by se vám líbit

Celebrity na Instagramu: Zorka Hejdová ve sprše, Eva Decastelo se otužovala ve Vltavě a Zuzana Čaputová navštívila Vatikán

Sociální sítě vládnou světu a to doslova. Vybrali jsme pro vás nejkrásnější fotky posledních dnů, které sdílely české krásky na svých profilech. Rodinná idylka, sexy prádlo, ale i kamarádská večeře nebo návštěva papeže.
svetzeny.cz

Základní prevencí těchto potíží je posílení břicha a zpevnění pánevního dna. „Pánevní dno dobře posílí například Kegelovy cviky nebo pomůcky, jako jsou Venušiny kuličky, vaginální činky, elektro kuličky nebo pomůcky, které elektropulzy zaktivní a nastartují ochablé svalstvo. Ženy s velkým poprsím by si měly pořídit kvalitní a pevnou sportovní podprsenku, případně si obléct dvě podprsenky na sebe, aby zmírnily ‚poskakování‘ prsou při běhu,“ radí Veronika Kubíčková, expertka na erotické pomůcky z portálu Ruzovyslon.cz, který se zabývá zdravou sexualitou. Pokud se přesto problémy dostaví, je potřeba se běhu vyhnout. Žena jej může nahradit rychlou chůzí.

2. Jumping může ženám způsobit inkontinenci či krvácení

Na první pohled zábava na trampolíně, ovšem ve skutečnosti velmi fyzicky náročné cvičení s výrazně prudkými dopady na trampolínu a tlakem na podbříšek. Pro zdravou ženu je toto cvičení zdraví prospěšné, problém ale nastává u dam, které mají slabé pánevní dno – ať už po porodu, nebo zkrátka s přibývajícím věkem. Podobně jako u běhu může docházet k inkontinenci, prolapsu dělohy nebo krvácení z pochvy. Některé ženy cítí i tlak na konečník, což svědčí o slabém svalstvu análního okolí. 

Prevencí možných obtíží jsou tak opět cviky ke zpevnění pánevního dna. Je ale potřeba cvičit pravidelně, aby si svalstvo zvyklo a cvičení mělo účinek. Ženy z rizikové kategorie, které se jumpingu nechtějí vzdát, by také měly raději na trampolíně více cvičit silové prvky a redukovat či vynechat ty jumpovací.

3. HIIT trénink může potrhat vaziva v pánvi

HIIT neboli vysoce intenzivní intervalový trénink je mezi ženami oblíbený jako skvělý spalovač tuků, při němž navíc tvarují sexy postavu. Kromě intenzivního cvičení nohou nebo rukou je náročný i na bříško, běžně obsahuje cviky jako angličáky, planky nebo kliky. Toto cvičení tak představuje opět velký nápor na pánevní dno. Žena, aniž by si uvědomila, může při intenzivním cvičení snadno přesáhnout limit výdrže svých vazivových pruhů v pánvi. „To způsobí potrhání a zaviní opět prolaps dělohy nebo krvácení. Tlak uvnitř dělohy při posilování je silný a některé ženy mají slabé tkáně, které během cvičení popraskají. Krvácení se sice v klidovém režimu často samo zastaví, ale pro tělo a ženskou sexualitu to rozhodně dobré není,“ podotýká expertka na sex a erotické pomůcky.

Pokud žena těmito problémy trpí nebo je k nim náchylná, může si zacvičit ve zmírněné formě s nižší intenzitou. Běhací a skákací prvky je dobré vyměnit za svižnou chůzi, nezapojovat pomůcky jako kettlebell nebo činky, ale naopak cvičit jen s vlastní váhou. Planky lze vyměnit za cviky na posílení pánevního dna, které jsou pro ženu ostatně vhodné kdykoliv. HIIT cvičení je ostatně možné vyměnit za jógu či pilates, které se zaměřují na oblast core a výborně zpevní tělo.

Mohlo by se vám líbit

Udělejte život šťastným sobě i svému okolí. Staňte se nejlepší kamarádkou pro sebe sama

Kamarádkám a blízkým lidem odpouštíme jejich nedostatky celkem rychle a nečiní nám tolik problémů. Když jde ale o nás, staneme se přísnou paní učitelkou, která nám neodpustí nic a ještě nás řádně potrestá, abychom si to dlouho pamatovali. Jak k sobě najít cestu a stát se sama sobě nejlepší kamarádkou? Není na tom nic těžkého!
svetzeny.cz

4. Plavání může způsobit vaginální mykózy

Jistě vás teď napadá, co by zrovna na tolik prospěšném plavání mohlo být pro ženskou sexualitu nebezpečného. Odpověď je jednoduchá: bazén, chlorovaná voda, mokré plavky, tedy ideální podmínky pro vznik vaginální mykózy, na které jsou mnohé ženy velice náchylné. Nejhorší jsou paradoxně čisté bazény – chlorovaná voda se při plavání dostává do vaginy, kde zničí přirozenou mikroflóru, která ženu chrání před infekcí a záněty. „Toto je poměrně známé, a tak některé ženy používají různé tampóny nebo menstruační houbičky, aby při plavání svou vaginu ‚ucpaly‘. V takovém případě ale dělají velkou chybu. Tampón potíže ještě urychlí a zhorší, protože bazénovou vodu jednoduše nasákne a nechá ji lokálně působit. Jediná možnost, jak si plavání užít bez potíží, je tak pořídit si tampóny s probiotiky. Ty totiž uvolňují funkční mléčné bakterie, které zabraňují rozvoji infekce,“ upozorňuje Veronika Kubíčková. 

Vaginální mykózu nejenže doprovázejí bolesti při sexu, případně i krvácení z poraněné sliznice, ale samozřejmě také nepříjemné pálení, otok a výtok, takže žena nemá na milostné hrátky ani pomyšlení. Často se opakující až chronické mykózy navíc značně poškozují vaginální mikroflóru, což může vést až k potížím s otěhotněním. 

Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit