Základní prevencí těchto potíží je posílení břicha a zpevnění pánevního dna. „Pánevní dno dobře posílí například Kegelovy cviky nebo pomůcky, jako jsou Venušiny kuličky, vaginální činky, elektro kuličky nebo pomůcky, které elektropulzy zaktivní a nastartují ochablé svalstvo. Ženy s velkým poprsím by si měly pořídit kvalitní a pevnou sportovní podprsenku, případně si obléct dvě podprsenky na sebe, aby zmírnily ‚poskakování‘ prsou při běhu,“ radí Veronika Kubíčková, expertka na erotické pomůcky z portálu Ruzovyslon.cz, který se zabývá zdravou sexualitou. Pokud se přesto problémy dostaví, je potřeba se běhu vyhnout. Žena jej může nahradit rychlou chůzí.
2. Jumping může ženám způsobit inkontinenci či krvácení
Na první pohled zábava na trampolíně, ovšem ve skutečnosti velmi fyzicky náročné cvičení s výrazně prudkými dopady na trampolínu a tlakem na podbříšek. Pro zdravou ženu je toto cvičení zdraví prospěšné, problém ale nastává u dam, které mají slabé pánevní dno – ať už po porodu, nebo zkrátka s přibývajícím věkem. Podobně jako u běhu může docházet k inkontinenci, prolapsu dělohy nebo krvácení z pochvy. Některé ženy cítí i tlak na konečník, což svědčí o slabém svalstvu análního okolí.
Prevencí možných obtíží jsou tak opět cviky ke zpevnění pánevního dna. Je ale potřeba cvičit pravidelně, aby si svalstvo zvyklo a cvičení mělo účinek. Ženy z rizikové kategorie, které se jumpingu nechtějí vzdát, by také měly raději na trampolíně více cvičit silové prvky a redukovat či vynechat ty jumpovací.
3. HIIT trénink může potrhat vaziva v pánvi
HIIT neboli vysoce intenzivní intervalový trénink je mezi ženami oblíbený jako skvělý spalovač tuků, při němž navíc tvarují sexy postavu. Kromě intenzivního cvičení nohou nebo rukou je náročný i na bříško, běžně obsahuje cviky jako angličáky, planky nebo kliky. Toto cvičení tak představuje opět velký nápor na pánevní dno. Žena, aniž by si uvědomila, může při intenzivním cvičení snadno přesáhnout limit výdrže svých vazivových pruhů v pánvi. „To způsobí potrhání a zaviní opět prolaps dělohy nebo krvácení. Tlak uvnitř dělohy při posilování je silný a některé ženy mají slabé tkáně, které během cvičení popraskají. Krvácení se sice v klidovém režimu často samo zastaví, ale pro tělo a ženskou sexualitu to rozhodně dobré není,“ podotýká expertka na sex a erotické pomůcky.
Pokud žena těmito problémy trpí nebo je k nim náchylná, může si zacvičit ve zmírněné formě s nižší intenzitou. Běhací a skákací prvky je dobré vyměnit za svižnou chůzi, nezapojovat pomůcky jako kettlebell nebo činky, ale naopak cvičit jen s vlastní váhou. Planky lze vyměnit za cviky na posílení pánevního dna, které jsou pro ženu ostatně vhodné kdykoliv. HIIT cvičení je ostatně možné vyměnit za jógu či pilates, které se zaměřují na oblast core a výborně zpevní tělo.