Přejít k hlavnímu obsahu

Jak poznat vysoký krevní tlak: První projevy jsou nenápadné a můžete je zaměnit za jinou nemoc

Krevní tlak výrazně ovlivňuje kvalitu našeho zdraví. Proto je důležité, abyste mu věnovali pozornost a nezanedbávali ho. Přečtěte si, jaké jsou typické příznaky pro vysoký tlak a co můžete dělat, abyste tlak udrželi na ideálních hodnotách.

Podle Národního zdravotnického informačního portálu je za vývoj vysokého krevního tlaku u 90 % všech postižených zodpovědný vedle dědičné tendence především nezdravý životní styl. U zbývajících 10 % je vysoký krevní tlak způsoben jinými nemocemi. Vysoký tlak bývá po dlouhou dobu neodhalený, protože se neobjevují žádné nebo specifické příznaky. Onemocnění je tedy často rozpoznáno, až když se vyskytnou jeho dlouhodobé následky. „Hodnota krevního tlaku je jedním ze základních parametrů, které vypovídají o zdravotním stavu pacienta. Jeho vysoké hodnoty mohou mít za důsledek například kardiovaskulární onemocnění či nemoci ledvin. Tlak by měl být u každého člověka rozhodně pravidelně kontrolován,“ potvrzuje MUDr. Jarmila Raidová na webových stránkách Polikliniky AGEL.

 

Jaké jsou formy vysokého krevního tlaku?

V zásadě se rozlišují dvě formy vysokého krevního tlaku – primární hypertenze a sekundární hypertenze. O primární hypertenzi mluvíme tehdy, když její příčinou nejsou žádná jiná onemocnění. Nejčastěji bývá diagnostikována ve třetí dekádě života a postihuje 90 % všech pacientů s hypertenzí. Spolu s dědičnými aspekty ho výrazně ovlivňují také další faktory, jako je výživa, stres, kouření, věk a nedostatek pohybu.

Vznik sekundární hypertenze je podmíněn jiným onemocněním, jako například onemocnění ledvinové tkáně či ledvinného cévního systému, syndrom spánkové apnoe, kdy během spánku dochází k opakovaným krátkým přestávkám v dýchání. Dále pak narušení hormonální rovnováhy, encefalitida, onemocnění srdce a krevního oběhu a jiné příčiny.

Mohlo by se vám líbit

Před mrtvicí tělo vysílá jasné signály: Díky FAST testu je okamžitě rozeznáte a zachráníte si život

U mozkové mrtvice jde především o čas. Její důsledky lze výrazně zmírnit, pokud jsou příznaky rozpoznány co nejdříve a postiženým je v nemocnici poskytnuto rychlé lékařské ošetření. Většinou se mozková příhoda ohlašuje charakteristickými příznaky již před jejím samotným propuknutím. Jde o náhlé krátkodobé poruchy řeči nebo o pocit necitlivosti ve tváři či v končetinách. Pokud takové příznaky pozorujete na sobě nebo někom v okolí, ihned vyhledejte lékaře.
svetzeny.cz

Jaké jsou příznaky vysokého krevního tlaku?

Vysoký krevní tlak bývá relativně dlouho nerozpoznán, protože obtíže se buď vůbec nevyskytují, nebo jsou nespecifické. Pokud ale pozorujete některý z prvotních příznaků, měli byste zpozornět a nechat si tlak co nejdříve překontrolovat. Jedná se o několikadenní únavu, závratě, vnitřní neklid, nervozitu, ranní bolesti hlavy, zvonění v uších, poruchy spánku, dušnost při námaze nebo bušení srdce. Vysoký krevní tlak bývá často diagnostikován až na základě dlouhodobých účinků, jako jsou cévní změny na očním pozadí, zvětšení levé srdeční komory, levostranné srdeční selhávání, ischemická choroba srdeční, poruchy metabolismu cévní stěny, cévní mozková příhoda, odumírání mozkových buněk nebo poškození ledvin.

Co znamená krevní tlak a jak ho změřit?

Představte si srdce jako velikou pumpu, která určitou silou pumpuje krev do těla a působí na stěny tepen. A právě tato síla představuje krevní tlak. Běžně se ještě mluví o systolickém tlaku (fáze vypuzování krve), který bývá vyšší a diastolickém tlaku (fáze plnění srdečních komor krví), který bývá nižší. Jako optimální krevní tlak u dospělého se označují hodnoty 120/80 mm Hg. Pro pravidelné měření je ideální doba 1× týdně ráno před snídaní i večer po večeři kvalitní tlakoměrem neboli tonometrem. Nejpřesnější jsou pažní tlakoměry. K dostání jsou ale i tlakoměry, které se upínají na zápěstí nebo prst, které se doporučují spíše pro informativní účely sportovcům. Před samotným měřením tlaku půl hodiny nekuřte, nepijte alkohol ani kávu a necvičte. Manžetu nasaďte na holou ruku, paži uvolněte a opřete ji dlaní nahoru. Během měření seďte opření v klidné místnosti a nemluvte. Pokud si naměříte vysoké hodnoty od 140/90 mm Hg, vyhledejte lékaře.

Mohlo by se vám líbit

Máte úzkosti a býváte často podráždění? Možná vám chybí tento důležitý minerál

Chytají vás v noci nepříjemné křeče do lýtka nebo býváte často unavení, podráždění a trpíte na bolesti hlavy? Nebo vás snad trápí úzkosti? Veškeré tyto příznaky mohou být způsobeny nedostatkem hořčíku v těle. Přečtěte si, proč je tak důležitý a jak ho rychle doplnit.
svetzeny.cz

Jak snížit krevní tlak?

Pokud vám tlak stoupnul jednorázově kvůli stresu či nervozitě, snažte se v první řadě uklidnit – zavřít oči, zklidnit dýchání, popřípadě si lehnout. Pomáhá i masáž hlavy, studený obklad nebo popíjení studené vody. Abyste snížili dlouhodobý vysoký tlak, měli byste dbát na zdravou životosprávu. V první řadě je důležité shodit nadbytečná kila, jíst zdravě a kvalitně, příliš nesolit a pravidelně se hýbat. Vyhýbejte se nadměrnému stresu, nervozitě a nekuřte. „Pokud je u pacienta diagnostikován vysoký krevní tlak, ale zároveň nejde o extrémní hodnoty či vysoké riziko, zahajujeme tříměsíční změnu režimu. Vysoký krevní tlak často souvisí se současným životním stylem, který je charakterizován kaloricky bohatou stravou a nedostatkem pohybu. Například chůze může být užitečným prvkem v rámci prevence a léčby vysokého krevního tlaku,“ doplňuje MUDr. Jarmila Raidová z Polikliniky AGEL s tím, že pomocí zdravějšího životního stylu se u řady pacientů daří snížit krevní tlak do normy i bez užití léků.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit