Přejít k hlavnímu obsahu

Lékařka radí, jak ulevit unaveným očím: Za rozmazaným viděním a tiky v oku může stát problém, který trápí většinu z nás

Předvánoční hektické období je sice za námi, ale to neznamená, že by stres nadobro zmizel z našeho života. Pro mnoho z nás je už každodenním souputníkem, kterého se zbavujeme jen těžko. Přesto bychom tento boj neměli vzdát, protože je to právě stres, který se negativně podepisuje na našem nejen psychickém, ale i fyzickém zdraví. Věděli jste, že může mít velký podíl i na problémech s očima a viděním?

Vyčerpání organismu a únava, nedostatek spánku a relaxace, ale i dlouhé hodiny u počítače, obrazovky televize nebo displeje telefonu vedou k nejrůznějším zdravotním potížím včetně zhoršeného vidění, pálení či zarudnutí očí. „Stres se udává také jako jeden z faktorů vzniku sítnicové choroby centrální serózní chorioretinopatie, která postihuje hlavně mladé muže. Dojde k přechodnému poklesu centrálního vidění, většinou na jednom oku, a pocitu vlnění. Obvykle se po čase vidění opět vyjasní,“ vysvětluje MUDr. Lucie Valešová, primářka Oční kliniky NeoVize Praha. Stres, únava a nadměrné namáhání očí mohou být také příčinou nepříjemných záškubů očního víčka, lidově řečenému „tikání v oku“.

Únava a vyčerpání zhorší vidění

V souvislosti se stresem a vyčerpáním organismu se mohou také zesílit problémy s vetchozrakostí neboli presbyopií, kterou moc dobře znají zejména lidé, kteří překročili čtyřicítku. Najednou si začínají oddalovat text, který mají přečíst, protože jejich oči ztrácejí schopnost zaostřování. Tato oční vada se obvykle řeší brýlemi „na čtení“, případně lze tento problém odstranit pomocí operačního zákroku. Pokud ještě tyto brýle stabilně nenosíte, nejprve se zamyslete nad tím, jak kompenzovat stres. V mnoha případech totiž stačí takzvaně dobít baterky a problém s viděním se může významně zlepšit.

Mohlo by se vám líbit

Lékařka objasňuje, co udělá s vaším tělem sklenka červeného vína denně a jak plánovat pití o Vánocích

Sklenku vína večer pro uvolnění po práci nebo při posezení s přáteli bere mnoho lidí za naprosto normální věc. Stejně tak jako svařák či dva na adventních trzích nebo pár drinků na party. Vždyť vlastně o nic nejde. Jenže tomu skutečně tak? Podívejme se na to, co s vaším tělem udělá sklenka vína denně.
svetzeny.cz

Lékařka radí, jak ulevit unaveným očím

Dopřejte očím pauzu

Zkuste si spočítat, kolik času strávíte denně u počítače, nad displejem telefonu nebo u televizní obrazovky. Pokud je to více než hodina denně, na oči to má nepříznivý vliv. Naše oko totiž není anatomicky přizpůsobeno na dlouhé ostření do blízka. Naši předci trávili většinu dne hleděním do dálky, zatímco my mnoho hodin denně upínáme zrak do blízka. Oční sval je přitom jako jiné svaly – pohledem nablízko se stahuje a pokud jej namáháme příliš, nefunguje pak, jak by měl. Může se objevit rozmazané vidění, pálení očí, ale i bolest hlavy nebo potíže se soustředěním. Jestliže tedy pracujete na počítači, zařaďte do svého režimu pravidlo 20/20/20. „Znamená to, že po každých dvaceti minutách práce s počítačem se nejméně na dvacet vteřin zadívejte na bod vzdálený minimálně 20 stop, což odpovídá zhruba šesti metrům. Ulevíte zaostřovacím svalům, procvičíte si oči a zabráníte jejich vysychání,“ doporučuje MUDr. Lucie Valešová.

Mrkejte a zvlhčujte vzduch

Věděli jste, že většinou mrkáme přibližně 15× až 20× za minutu, ovšem při soustředěném sledování monitoru či displeje se tato frekvence snižuje? „V okamžiku, kdy se soustředíme na práci do blízka – třeba čtení knihy, nebo velmi intenzivně pracujeme s počítačem, mrkat zapomeneme,“ vysvětluje MUDr. Lucie Valešová a dodává, že pokud se oko příliš soustředí a méně mrká, osychá a vzniká nepříjemný pocit pálení, řezání, zamlžené vidění, zarudnutí očí a pocit únavy zraku. Tyto potíže může umocňovat i přetopený vzduch doma nebo v kanceláři. A dílo zkázy dokoná vítr či mráz, který vládne v zimních měsících. Pokud vás suché oči trápí, pořiďte si umělé slzy, kterými čas od času oko zvlhčíte a ulevíte mu. Také používejte zvlhčovač vzduchu, zejména ve vytápěných místnostech.

Mohlo by se vám líbit

Klouby zatěžuje dlouhé sezení i špatné druhy pohybu, pomohou uvolňující cviky, které uleví i svalům

Pohyb je pro zdravý život nezbytný. A to i ve vyšším věku, kdy je více než důležité vybírat takové druhy fyzických aktivit, které tělu neuškodí. Opatrnost je na místě zejména trápí-li nás klouby, které se začínají ve vyšším věku ozývat někdy i velmi intenzivní bolestí. Nadměrně bychom je ale neměli zatěžovat nikdy. A právě k lepší pohyblivosti kloubů pomohou jednoduché cviky, která byste měli vyzkoušet.
svetzeny.cz

Očím pomůže procházka v přírodě

Na stavu zraku se podepisuje i náš životní styl. Dbejte na vyvážený jídelníček, snažte se chodit spát v pravidelnou dobu a zajistit si kvalitní spánek, případně vyzkoušejte různé relaxační techniky pro snížení stresu, jako je jóga, meditace, hluboké dýchání a další. Pro regeneraci očí je ideální se více dívat do dálky a nejlépe v zeleni. Už tím, jak svaly pohybují okem, které se dívá různými směry a na odlišné vzdálenosti, stimulují látkovou výměnu a výživu oka. Pokud by se vaše potíže se zrakem nezlepšovaly ani po vyzkoušení výše uvedených opatření, neváhejte navštívit očního lékaře. Ten provede vyšetření a zjistí přesnou příčinu vašich potíží.

Čtěte také: Vyčerpání, problémy s trávením i spánkem: Na vině může být dysregulace nervového systému

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + PÉČE YVES ROCHER + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + PÉČE YVES ROCHER + DIGI ZDARMA
  • Předplatit