Proč metličkové žilky vznikají?
Nejčastější příčinou vzniku metličkových žilek je chronická žilní nedostatečnost, která má na svědomí nejen metličky, ale i retikulární křečové žíly – neboli pavoučkovité žíly (síťovitě uspořádané žíly pod kůží především v oblasti stehen). Žilní nedostatečnost může být dána geneticky – to bohužel znamená, že se nevyhýbá ani mladším ročníkům. Tvorbu metliček podporují i další faktory:
-
pohlaví (u žen se vyskytují častěji),
-
věk,
-
obezita (tlak na dolní končetiny),
-
výška,
-
sedavé zaměstnání,
-
kouření, alkohol (a celkově nezdravý styl života),
-
těhotenství.
Jak to funguje?
V každé cévě jsou chlopně, které svým pohybem posílají krev zpět k srdci. Při žilní nedostatečnosti tyto chlopně ochabují a nejsou schopné hnát krev potřebnou silou. Tím pádem se krev začne hromadit v určitých místech. Pod tlakem, který nahromaděná krev způsobuje, se pak cévka vyboulí a vznikne metlička.
Jak se s metličkami poprat?
I přes to, že jsou metličkové žilky spíše estetickým problémem, mohou člověka právě z tohoto důvodu hodně potrápit. Zdravý životní styl určitě přispívá k tomu, aby se stav metliček nezhoršoval. Pokud je ale příčina namodralých žilek genetického charakteru, pohyb ani zdravá strava vás jich zcela nezbaví – laser je sice odstraní, ale nezaručí vznik nových.
Kompresní pomůcky
Opravdovou službu vám poskytnou takzvané kompresní pomůcky, které vyvíjejí správný tlak a ten podporuje zdravý krevní oběh. Kompresní pomůcky pořídíte v podobě podkolenek nebo stehenních punčoch. Existují i různé odstíny a od klasických silonek jsou téměř k nerozeznání.