Přejít k hlavnímu obsahu

Největší zabijáci vašeho mozku. Určité potraviny byste měli vyřadit z jídelníčku, některé omezit

Mozek řídí a kontroluje každý proces našeho těla. Dohlíží na činnost orgánů, ale i na každou myšlenku, činnost a vzpomínky. Dělá z nás zkrátka to, kým jsme. Často však zapomínáme na to, že bychom o něj měli pečovat stejně jako o kteroukoli jinou část těla. Pro kondici našeho mozku je klíčová strava. Některé potraviny mu prospívají, jiné jeho kondici vyloženě škodí, což má vliv na naše celkové zdraví i myšlení. Když už se některých jídel nechcete úplně vzdát, je dobré jejich konzumaci alespoň výrazně omezit.

Mozek pracuje 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. To znamená, že potřebuje neustálý přísun paliva, které pochází z potravy. Stravování pro mozek souvisí s rovnováhou, střídmostí a pestrostí stravy. „Pestrost na talíři je opravdu velmi důležitá,“ upozorňuje lékárnice Kamila Horníčková z Lékárna.cz a vysvětluje, že důležitou látkou vyživující náš mozek jsou omega 3 mastné kyseliny, ale i další látky, jako jsou například lecitin a cholin. Jejich obrovskou zásobárnou jsou přitom tučné mořské ryby a rybí olej, dále pak oříšky a různá semena. „Zdrojem cholinu jsou vajíčka, losos, játra či máslo, ale také brokolice.  Skvělé jsou také hrozny, které obsahují resveratrol. Jde o látku, která ochraňuje mozek před neurodegenerativními procesy,“ upřesňuje Kamila Horníčková.

Mohlo by se vám líbit

Avokádo a další tři potraviny upravují hladinu hormonů potřebných pro úspěšné hubnutí: Po 50 byste je měli jíst denně

Věděli jste, že existují potraviny, které mohou přirozeně podpořit proces hubnutí tím, že regulují hladinu hormonů, které jsou důležité pro regulaci metabolismu a snižování tělesného tuku? Nejvíce to ocení ženy, které přesáhly 50. rok života a hormony již nepracují stejně jako dříve. Zařaďte tyto čtyři potraviny do svého jídelníčku, abyste podpořili efektivní hubnutí.
svetzeny.cz

Jakých potravin se v jídelníčku naopak vyvarovat, nebo je omezit na minimum?

Alkohol

Tato návyková látka patří k největším „škodičům“ mozku a to z několika důvodů. Podle posledních studií je jasné, že pokud se napijete alkoholu, vaše tělo se ho snaží zbavit a odbourat ho nejen v játrech, ale částečně i v mozku. Právě z toho důvodu v mozku po požití alkoholu ubývají mozkové buňky nebo-li neurony. Při pravidelné a dlouhodobé konzumaci se pak ztenčuje šedá kůra mozková a mozek se zmenšuje. Alkohol celkově negativně ovlivňuje naše kognitivní schopnosti, paměť a schopnost se učit, ale může přispívat i k rozvoji psychických onemocnění. Alkohol přispívá i k rozkolísání hladinu hormonů zodpovědných za spánek, což může vést k chronické spánkové deprivaci.  

Rafinované cukry

Jde především klasickou bílou mouku a rafinovaný cukr. Proč škodí? Zvyšují hladinu krevního cukru, s čímž souvisí vyplavování nadměrného množství inzulinu. To může vést z dlouhodobého hlediska k rozvoji zánětů v těle, jež pak mohou přispívat k poškození mozkových buněk. Mohou vás pak zaskočit problémy s pamětí a učením. Potvrzují to různé studie. Ta z roku 2015 například dokázala, že ke zhoršení paměti může docházet u dětí i dospělých už po té, co zkonzumují jedno jídlo s vysokým glykemickým indexem denně.  

Mohlo by se vám líbit

Přejídáte se a přibíráte na váze? Na vině může být psychika. Poznejte rozdíl mezi psychickým a fyzickým hladem

Když máte hlad, najíte se. Je to přirozená lidská potřeba a už novorozenci se dožadují jako první potravy. Postupem času je však jídlo pro mnohé prostředkem, jak žít zdravě, zhubnout, přibrat nebo tak zajíst všechno nepříjemné, co se vám v životě děje. Hlad se tedy může dělit na psychický a fyzický.
svetzeny.cz

Trans tuky

Označují se také jako trans mastné kyseliny a škodí z toho důvodu, že v těle zvyšují hladinu LDL (tedy špatného) cholesterolu. Přispívají ke vzniku diabetes 2.typu a k rozvoji aterosklerózy, jež vede k srdečně cévním onemocněním, mezi něž patří i mozková mrtvice. Vyhněte se proto zejména smaženým potravinám včetně koblih. Obsahují je ale také margaríny či různé průmyslově vyráběné pomazánky, mražená pizza nebo sušenky. Studujte obaly potravin, tam jsou hodnoty trans tuků uvedeny.

Průmyslově zpracované potraviny

Jde všechny ty „hotovky“, které si doma ohřejete v mikrovlnce, ale také fast foody a další (často smažená) jídla, která sice milujeme, ale se zdravým životním stylem nemají nic společného. Obsahují totiž látky, jež mohou zvýšit riziko rozvoje různých onemocnění, jako jsou například obezita, cukrovka, srdeční choroby a některé typy rakoviny. Tyto nemoci mohou mít nepříznivý dopad na zdraví mozku, protože mohou vést k zánětům a snížení kognitivních funkcí.

Mohlo by se vám líbit

Zapomínání, ale i zmatenost už po 60. roce: Obávaný Alzheimer, stáří nebo jen stres? Při neobvyklých příznacích zpozorněte

Každý z nás občas něco zapomene. A čím jsme starší, tím to bývá častější. Jenže zatímco některé poruchy paměti jsou normální, jiné mohou být příznakem obávané Alzheimerovy choroby. Kdy je potřeba zpozornět a pro jistotu zajít na vyšetření?
svetzeny.cz

Umělá sladidla

Používají se jako náhražka klasického cukru, ale málokdo ví, že našemu mozku zrovna neprospívají. Například jednou z látek, z nichž je vyrobeno umělé sladidlo aspartam, je fenylalanin, jež narušuje produkci neurotransmiterů. To jsou molekuly, jež přenášejí v těle informace mezi buňkami. Nejčastěji se jedná o vzruchy mezi buňkami nervové soustavy. Může tak dojít k narušení správného fungování mozku. Umělá sladidla jsou navíc často spojována s migrénami, ale také s duševními poruchami jako jsou deprese či úzkosti.    

Je důležité si uvědomit, že strava je pouze jedním z faktorů, které ovlivňují zdraví mozku. Kromě zdravého jídla je také důležité dostatečně spát, cvičit, minimalizovat stres a vyhýbat se úrazům hlavy. Tyto faktory mají velký vliv na zdraví mozku a celkové zdraví.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit