Přejít k hlavnímu obsahu

Potvrzeno zubaři: Za citlivost zubů můžou vaše zlozvyky. Na vině je i kartáček

Asi každý máme nějaký zlozvyk. Můžeme si třeba okusovat nehty, cvakat propiskou nebo podupávat nohou, někdo jiný třeba skřípe zuby nebo křupe klouby prstů. Veškeré zlozvyky bývají pro okolí otravné až nesnesitelné a některé dokonce mohou člověku ublížit. Přečtěte si, které zlozvyky mohou poškodit vaše zuby.

Pocítili jste někdy bolest zubů, když jste si kousli do zmrzliny nebo jedli horkou polévku? Pak máte s největší pravděpodobností citlivé zuby. Hlavní příčinou citlivých zubů bývá velmi tenká zubní sklovina, která chrání zubní  kanálky. Když je kanálek obnažen, jeho nervové vlákno dráždí veškeré podněty zvenčí. Na každý horký, kyselý nebo studený nápoj nebo pokrm následně zareaguje bolestí.

Co způsobuje citlivé zuby

Nejčastější příčinou ztráty nebo oslabení zubní skloviny bývá silný tlak na povrch zubu při čištění. Právě mechanické opakované poškozování způsobí ztenčení skloviny až její ztrátu. Další příčinou může být i zatínání nebo skřípání zubů, přílišná konzumace tvrdé potravy a časté žvýkání žvýkaček. Zubům nesvědčí popíjení kyselých nápojů jako jsou limonády, džusy nebo energetické nápoje, které způsobují rozpouštění skloviny. Dalším zřejmě nejrozšířenějším zlozvykem, který škodí zdraví zubů, je kouření. Kouření zuby nejen výrazně zabarvuje, ale vede i ke zvýšené tvorbě zubního plaku a množení bakterií v dutině ústní. Tyto bakterie pak narušují zubní sklovinu a způsobují kazivost a citlivost zubů.

 

Mohlo by se vám líbit

Už naše babičky žvýkaly denně lístky máty. S vaším zažíváním udělají divy

Máta je velmi oblíbená bylina pro její příjemnou mentolovou vůni a chuť. Nejstarší důkazy o jejím využití jsou známy již z období starého Egypta, v našich krajích se objevila ve středověku. Existuje nespočet druhů této byliny, nejznámější je však máta peprná, která se považuje za jednu z nejvyužívanějších léčivých rostlin.
svetzeny.cz

Skřípání zubů opoškozuje zubní sklovinu

Skřípáním zubů, nebo-li bruxismem, trpí stále více dětí i dospělých. Zuby většinou skřípeme nevědomky a to především ve spánku, kdy k sobě silně tiskneme zuby a pohybujeme čelistí ze strany na stranu. Skřípání zubů našim zubům velmi škodí – obrušuje a poškozuje zubní sklovinu. Tisknutí čelistí k sobě dochází k poškození čelistních kloubů, bolestem hlavy nebo obličeje a také k velmi neestetickým, citlivým zubům, které mohou v extrémních případech ztratit schopnost rozmělňovat potravu.“Chronické skřípání zubů může v téměř všech případech silně poškodit váš chrup. Drobné trhlinky na zubech a zubních výplních se postupně zvětšují, ze zubů se stávají obroušené pahýly a může dojít až ke zlomeninám zubů, k poškození parodontu a nenávratné ztrátě zubů. Silné zatínání žvýkacích svalů a jejich přetěžování může být příčinou jejich bolesti a citlivosti. Bruxismus může být příčinou citlivosti zubů, kdy při poruše skloviny dojde k obnažení zuboviny (dentinu), což způsobí citlivost na teplé, studené, slané, sladké, na dotyk a jiné podněty.”, vysvětluje zubní lékařka Veronika Andělová. Jak se skřípání zubů zbavit, může poradit spíše psycholog než samotný stomatolog nebo dentální hygienistka. Existují ale umělohmotné mezizubní dlahy, které si pacient nasadí na do úst na noc a tím ochrání zuby před jejich poškozením.

 

Citlivost zubů způsobuje nesprávná technika čištení

Další příčinou citlivých zubů může být špatná technika čištění zubů. Čistíte-li si zuby v silných horizontálních tazích tvrdým zubním kartáčkem, děláte všechno přesně opačně, než byste měli. Osvojte si správnou techniku čištění a na zuby příliš netlačte, aby nedocházelo k dalšímu odhalování zubních krčků. Používejte nejměkčí zubní kartáčky a zubní pasty na citlivé zuby. „Ideální je mít zubní kartáček co nejměkčí, abychom si tvrdými štětinami nepoškodili zubní sklovinu. A jeho velikost by měla být taková, abychom s ním pohodlně dokázali vyčistit každý jednotlivý zub a dostali se s ním do všech zákoutí ústní dutiny,“ radí stomatolog Robert Vondruška. V prodeji jsou i speciální gely s vysokým obsahem vápníku nebo fluoridů. Gely se používají až po čištění zubů a ústa se nevyplachují, aby mohly působit během noci.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit