Přejít k hlavnímu obsahu

Při pohybu nezapomínejte na pitný režim: Správná hydratace je v horkých dnech naprosto zásadní

Info ikona
zdraví

V posledních týdnech zažíváme nejteplejší dny letošního roku. Správná hydratace je tak důležitější, než kdy jindy. Pokud se i přes vysoké teploty plánujete věnovat fyzické aktivitě nebo sportu, mějte po ruce vždy lahev kvalitní vody. Pamatujte, že ve chvíli, kdy pocítíte žízeň, je už obvykle pozdě – tělo signalizuje nerovnováhu organismu, která má za následek bolest hlavy, únavu, špatné soustředění a další příznaky. Ať už tedy plánujete pracovat na zahrádce, vyrazit na projížďku na kole, nebo si zacvičit na zahradě, mějte u sebe dostatek tekutin, které dodají tělu to, co v danou chvíli nejvíce potřebuje.

Vodu doplňujte průběžně, ne najednou 

Častým omylem řady lidí je nepravidelný pitný režim, při kterém tělo dlouhou dobu strádá a poté dostane vodu ve velkém množství najednou. Měli byste vědět, že pokud vypijete najednou litr vody, tělo zbytečně zatížíte a nedokáže ji v takové množství optimálně zpracovat. Právě z toho důvodu se vyplatí doplňovat vodu během celého dne, postupně a v menších dávkách.  

Jak pít před a v průběhu fyzické aktivity?  

Pokud se chystáte podat fyzický výkon, měli byste na něj tělo připravit dostatečně dopředu. Proto ideálně 2 hodiny před pohybovou aktivitou vypijte 500 – 600 ml tekutin. Jakmile se pustíte do cvičení, běhu nebo třeba aktivní práce na zahrádce, nezapomínejte tekutiny průběžně doplňovat, a to ideálně každých 15 – 20 minut. Vždy zkuste vypít 150 – 250 ml tekutin. Hydratovat byste měli i po skončení výkonu, ideálně alespoň dvě hodiny. Pokud máte za sebou opravdu intenzivní fyzický výkon, může se regenerace protáhnout až na 24 hodin. Díky správnému pitnému režimu nebude vaše tělo vyčerpané a dehydratované, ale naopak dostane potřebnou energii, která se pozitivně projeví na duši i na těle.  

Info ikona
zdraví

Zaměřte se také na kvalitu vody, kterou pijete 

Samozřejmě záleží také na tom, jaké druh tekutin budete pravidelně konzumovat. Asi víte, že alkohol nebo káva se do příjmu tekutin rozhodně nepočítají, spíše naopak – organismus ještě více dehydratují. Při jakékoliv pohybové aktivitě byste měli pít ideálně čistou neslazenou vodu.  Za optimální se obecně považují minerální, pramenité a kojenecké vody z podzemních zdrojů, jež jsou pro naše tělo zdravější, než vody z povrchových zdrojů. Ty sice lze stočit doma z kohoutku, ale jejich kvalita nemusí být vždy 100%.  

Vyzkoušet můžete například sportovní Aquila první vodu, která je s ohledem na složení ideální pro pohybové a fyzické aktivity. Pít ji můžete v průběhu celého dne. Potěší vás také praktický ergonomický tvar láhve, díky kterému se dobře drží i při běhu.  

 

Roli hraje i teplota tekutin 

Nakonec je třeba zmínit, že důležitá je i teplota vody, kterou pijete. Obecně platí, že v letních měsících tělo lépe zpracuje studenou vodu o teplotě asi 16 °C. V zimě se naopak doporučuje pití teplejší vody o teplotě 20 – 25 °C, předejdete tak nepříjemnému nachlazení.   

×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit