Úzkost, strach, přepracovanost nebo „jen“ partnerovo chrápání – důvodů, proč člověk večer nemůže usnout, existuje mnoho. Která pravidla vztahující se ke spánku má smysl následovat, a na která je lepší zapomenout? Seznamte se s nejčastějšími mýty.
V ložnici musí být tma
Hormon spánku melatonin se tvoří zejména ve tmě, z toho důvodu by v ložnici nemělo být světlo. K tomu, abyste usnuli, však nemusí místnost pohltit černočerná tma. Prosvítající závěsy nebo zářící čísla budíku proto obvykle s vaší nespavostí nesouvisejí, ale v rámci vyloučení všech příčin zkuste zdroje světla co nejvíce eliminovat.
Večerní sportování podporuje spánek
Naopak! Po šesté večerní byste se měli přestat fyzicky namáhat, neboť tělo zůstává v módu vysokého výkonu ještě několik hodin po sportovní aktivitě. Před 18. hodinou se naopak intenzivní pohyb doporučuje, neboť pomáhá uvolnit napětí nashromážděné v průběhu dne. Tip na dlouhé zimní večery strávené na pohovce? Střídavé zatínání a následné uvolňování svalů na chodidlech, nohou a rukou.
Člověk by měl spát nejméně 8 hodin
Ne. To, kolik hodin byste měli spát, je podmíněno geneticky a liší se v závislosti na osobním nastavení – někteří lidé jsou dlouzí spáči, zatímco jiným postačí jen několik hodin spánku denně. Každý by proto měl respektovat své osobní potřeby a přizpůsobit jim co nejlépe svůj životní rytmus tak, aby mohl v posteli strávit odpovídající množství času.
O víkendu je potřeba vyspávat
To není ani trochu dobrý nápad – mnohem lepší je držet se obvyklého rytmu a nechodit spát příliš pozdě. V opačném případě si totiž narušíte spánkový rytmus. To vede k tomu, že v neděli večer nemůžete usnout a v pondělí se pak cítíte, jako by vás někdo přejel parním válcem.