Přejít k hlavnímu obsahu

Jak podpořit ekologii a udržitelnost? Soutěž E.ON Energy Globe zná letošní finalisty – hlasovat pro vítěze můžete i vy

Info ikona
Patronaty

Ekologie, udržitelnost, rozvoj biodiverzity nebo zadržování vody v krajině – tato témata slýcháme ze všech stran stále častěji. Jak už to tak bývá, rozhodují však především činy. I proto se letošní rok koná již 16. ročník soutěže E.ON Energy Globe, která se zaměřuje na podporu projektů, jež rezonují se zmíněnými tématy, a jejichž cílem je ulevit naší planetě, lidem i dalším živým tvorům.

Letošní ročník již zná svých 6 finalistů, o absolutním vítězi však můžete rozhodnout skrze hlasování i vy – probíhá od 23. května do 30. srpna 2024 na webu soutěže. Dáte některému z finalistů svůj hlas?

Vítězné projekty mohou zlepšit život na zemi – získají finance na rozvoj i realizaci

Společnost E.ON se již v roce 2008 rozhodla zapojit do podpory ekologických projektů, a založila soutež E.ON Energy Globe, která je součástí mezinárodní soutěže Energy Globe Awards. Vítěz tuzemského ročníku pak právě tam reprezentuje naši zemi na mezinárodní úrovni. Hlavním tématem přihlášených projektů je udržitelnost, ekologie i rozvoj ve vztahu k přírodě. Soutěž se také rok od roku rozrůstá, a stává se pro návštěvníky i soutěžící stále zajímavější.

„Každý rok se těším, až uvidím finálové projekty a každý rok jsem zároveň hrdá na to, kam soutěž E.ON Energy Globe směřuje a že ji vždy posouváme zase o krok dál – vlastně se dá říct mnohem blíž veřejnosti. Loni jsme v Praze uspořádali Ekofestival. Zavítalo na něj na 5 000 návštěvníků, kteří nám potvrdili, že jsme se vydali správnou cestou. Letos proto uspořádáme Ekofestivaly hned dva a budou znovu plné zajímavých přednášek, workshopů i zábavy pro všechny,přibližuje koncept soutěže Claudia Viohl, generální ředitelka společnosti E.ON v České republice. 

Vítěz soutěže si odnese hlavní výhru v hodnotě 500 000 Kč, ale ani další finalisté neodejdou s prázdnou – získají možnost nákupu produktů od společností Ptáček, Hornbach Baumarkt CS, DE Dietrich a dalších, v celkové hodnotě několik set tisíc korun.

Zásadní roli hraje péče o přírodu, robotizace v zemědělství i elektromobilita

Do letošního ročníku soutěže se přihlásilo 167 projektů, což značí, že se nás otázky zabývající se udržitelností, rozvojem ekologie a vztahu k přírodě hluboce dotýkají.  „Jasně to ukazuje, že o E.ON Energy Globe je zájem a že v České republice je spousta lidí, kteří pro nás všechny chtějí lepší budoucnost. A to je skvělá zpráva,“ upozorňuje Claudia Viohl.

Odborníci z Akademie věd pak vybrali 6 finalistů – nyní už vše leží na bedrech veřejnosti, která bude hlasovat o absolutním vítězi 16. ročníku soutěže E.ON Energy Globe. Jaké projekty se probojovaly až do finále, a kterým můžete dát svůj hlas?

Info ikona
Rezervace kopytníků

Přírodě prospívají divocí koně, zadržování vody v krajině i budování vztahu k přírodě

První tři vybrané projekty se zaměřují především na realizace v krajině, které mají za úkol podpořit biodiverzitu, udržet chybějící vodu v krajině nebo inspirovat širokou veřejnost k budování vztahu k přírodě a místům, kde žijeme.

Například projekt Rezervace velkých kopytníků názorně ukazuje, jak může přítomnost divokých koní, praturů nebo zubrů přispět volným pasením k rozvoji biodiverzity vzácných ploch na území Česka.  Důkazem je známá rezervace v Milovicích i dalších 14 rezervací po celé republice, které vybudovala společnost Česká krajina. Projekt Patronáty, který iniciuje Junák, se zase zaměřuje na budování vztahu člověka a přírody – ať už sázením stromů, mýcením invazivních druhů rostlin nebo zadržováním vody v krajině. Ekologická opatření v Botanické zahradě Přírodovědecké Fakulty Masarykovy Univerzity v Brně řeší nejen palčivá témata z oblasti klimatu, ale podporuje také malé projekty jednotlivců – budování zelených střech, tůní nebo údržbu vzrostlých dřevin.

Info ikona
Magdaléna Chytrá

Pozitivní vliv na ekologii mají také moderní technologie

Další tři projekty, které postoupily až do finále soutěže, se zaměřují na využití moderních technologií k tomu, abychom ulevili naší planetě od emisí, spalovacích motorů nebo dopadů způsobených těžkou technikou.

Důkazem toho je společnost Devin, která se zapojila s projektem Elektřina ze zeleného vodíku pro energeticky nezávislé budovy i dobíjení elektromobilů, který chce využívat energii z letních přebytků v zimě, a zvýšit tak energetickou nezávislost. Projekt Roboton – autonomní a ekologický robot v zemědělství chce přispět ke snížení náročné lidské práce, spotřeby herbicidů i provoz těžké techniky. Jejich robot je poháněn solární energií.  Biometanová stanice v Litomyšli je unikátním projektem v ČR a vzorem pro ostatní – lokální organické odpady proměňuje na ekologické a neutrální palivo Biometan, s jehož využíváním se snižuje produkce emisí CO2.

Info ikona
Bioplynová stanice Litomyšl

Finalisty podpoří také známé osobnosti – zapojí se Lukáš Hejlík, Maxim Habanec nebo Jitka Čvančarová

Boj za ekologii a udržitelnost podporuje také řada slavných osobností, které se rozhodly do projektu zapojit – zmínit můžete například ambasadory jednotlivých projektů Lukáše Hejlíka, Jitku Čvančarovou, skateboardistu Maxima Habance nebo zpěvačku Veronika Khek Kubařovou, která je tváří celého projektu, a řadu dalších osobností, kterým není stav naší planety ukradený.

Nenechte si ujít finále soutěže, získat můžete hodnotné ceny

Letošní vyhlášení finále soutěže se bude konat 31. Srpna na E. ON Ekofestivalu v Brně, tak si jej rozhodně nenechte ujít. Čeká na vás hromada zážitků, a pokud se zapojíte do hlasování, můžete získat i hodnotné ceny – ve hře je let balónem, týdenní zapůjčení elektrovozu, dárkové karty HORNBACH nebo kuchařky Kitchenette od Markéty Pavleje.

Měření