Přejít k hlavnímu obsahu

Komunita Women in Tech jede! Jedinečný program rozvíjel talent a nabídl cílenou podporu

Info ikona
women in tech

Když se řekne „technologie“, většina si představí chytrý telefon, autonomní auta, nebo boom umělé inteligence, který mění náš život ze dne na den. Jen málokdo však myslí na to, za jak velkou částí tohoto pokroku stojí ženy.

Technologické prostředí je podobně jako podnikatelské stále převážně mužskou doménou. V tomto světě čelí ženy výzvám, které nejsou vždy na první pohled patrné – třeba o věci, jako jsou stejné pracovní podmínky, respekt nebo pozornost, musí nezřídka mnohem více bojovat. Právě proto vznikl Women in Tech, jehož třetí ročník došel před několika dny úspěšného finále. Tento jedinečný vzdělávací program dokazuje, že ženy mají v technologickém sektoru nejen své právoplatné místo, ale také nedocenitelný přínos. Dokáží vnést novou perspektivu, rozšiřovat obzory a společně přetvářet toto odvětví v inkluzivní prostředí pro každého. Jak vypadala cesta letošních absolventek programu?

Příběhy odvahy a inovací

Za každým ročníkem Women in Tech stojí příběhy žen, které se rozhodly překročit hranice své komfortní zóny a šly si trpělivě za svým. Letos celoroční vzdělávací program svedl dohromady čtyři talentované podnikatelky a inovátorky, které prostřednictvím vlastních projektů mění svět kolem sebe.

Info ikona
Women in Tech

První z nich je Andrea Bohačíková, jejíž platforma M.arter pomáhá rodičům na rodičovské dovolené udržet krok s pracovním trhem. Andrea využívá technologie k tomu, aby nabídla personalizované vzdělávací programy a podpořila rodiče v návratu do pracovního prostředí. Podobně inspirativní je i Klára Hrdá, která svou iniciativou Semínkovna podporuje udržitelnou zemědělskou praxi a soběstačnost. Její práce spočívá ve zpřístupnění informací o domácím semenaření a budování biodiverzity široké veřejnosti, k čemuž využívá online platformy i webináře.

Třetí účastnice, Sandra Lacinová, se zaměřila na děti s poruchami učení a autismem. Její projekt Via Connecta využívá technologie k tomu, aby těmto dětem poskytl individuální podporu a umožnil jim lépe se zapojit do vzdělávacího systému. A v neposlední řadě komunita Holky v Metaverse, s níž se přihlásila Julie Šislerová, spojuje ženy se zájmem o nově se formující virtuální světy a technologie, jako jsou VR&AR, blockchain, NFTs, kryptoměny a také AI.

Info ikona
Women in Tech

Místo, kde mohou ženy růst

Čtveřice odvážných podnikatelek absolvovala v průběhu roku pod vedením odborníků řadu vzdělávacích modulů pokrývajících znalosti od AI až po osobní rozvoj. Účastnice se mohly přiučit jak se stát efektivními lídry, vést svůj tým s důvěrou a rozhodností a strategicky přemýšlet o budoucnosti. Díky základům AI zvládají efektivněji řešit komplexní problémy, provádět rešerši a také zpracovávat vlastní grafiku. Kurz rétoriky a sebeprezentace je připravil na představování svých projektů na prestižních oborových veletrzích, což si účastnice vyzkoušely v praxi na summitu Nové Horizonty, kde navíc mohly navazovat nové kontakty.

Příležitost prezentovat měly také v angličtině, a to během tréninku ve spolupráci s EIT Urban Mobility na jedné z oblíbených Inspirativních snídaních na téma FemTech a Edu Tech. Podnikatelkám bylo mimo jiné v celé délce programu poskytováno individuální poradenství, kdy si pod vedením zkušených mentorů mohly definovat cíle a stanovit postupné kroky, ale také získávat novou perspektivu i cennou zpětnou vazbu. „Je fantastické sledovat, kam se účastnice posunuly,” uvedl během slavnostní akce Pavel Košek, ředitel korporátní komunikace Huawei. „A máme radost, že tímto to zdaleka nekončí.“

Komunita, která dává smysl

Absolventky letošního ročníku se totiž stávají členkami alumni komunity Women in Tech, která momentálně čítá přes dvě desítky žen a nabízí užitečný networking i možnosti dalšího růstu. Mezi členkami je například loňská účastnice Bohdana Goliášová, která se se svým projektem Tvůrci v praxi stala letošní Osobností českého digitálu, nebo Petra Doubková, jejíž prací papírky Ecohaus se umístily na čtvrtém místě v prestižní soutěži Nápad roku 2024.

S podporou aktivit absolventek i budoucích účastnic jednoznačně počítá také Hospodářská komora prostřednictvím své vlastní iniciativy Women4Business. „Jsme tu abychom pomáhali,“ uvedla na slavnostním zakončení letošního ročníku viceprezidentka Hospodářské komory Jana Havrdová. „Platformou Women4Business jsme otevřeli proto, abychom všem odvážným ženám a dívkám dali prostor k využití jejich potenciálu, který je hodnotný nejen pro ně samotné, ale i pro celou společnost.” V letošním roce tak ve spolupráci Women in Tech a Women4Business proběhly například čtyři online workshopy, každý z nich věnovaný nejmodernějším technologickým dovednostem, jako je práce s umělou inteligencí nebo s grafickými programy.

Info ikona
Women in Tech

Women in Tech je speciální vzdělávací program Výzkumného ústavu pro podnikání a inovace (VUPI) Hospodářské komory České republiky a společnosti Huawei. Účastnice byly do letošního třetího ročníku programu vybírány na základě spojitosti vlastních projektů s hlavními pilíři iniciativy společnosti Huawei TECH4ALL, kterými jsou vzdělávání, životní prostředí, zdraví a rozvoj. Přihlašování do čtvrtého ročníku Women in Tech bude zahájeno na jaře 2025.

×
  • Svět ženy
  • 699 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + PÉČE YVES ROCHER + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + PÉČE YVES ROCHER + DIGI ZDARMA
  • Předplatit