Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se jednou provždy zbavit molů: Vyzkoušejte triky našich babiček. Ty vsázely na věci, které má každý z nás doma

Ačkoliv jsou malí „motýlci“ se šedými či béžovými křídly s lehkými odlesky celkem nenápadní, dokážou doma nadělat velké škody. Pokud na ně narazíte, je třeba jednat okamžitě. Vyzkoušejte osvědčené triky, jak moly zlikvidovat. 

Potravinoví moli vlezou všude. Milují mouku, rýži a neopovrhnou ani čokoládou. Najdete je ve spíži nebo ve skříňce, zkrátka všude, kde skladujete zásoby. Ti šatní si zase rádi pochutnávají na vašem svetru v šatní skříni. Přečtěte si, jak se úspěšně molů v domácnosti zbavit, než znehodnotí vaše oblečení, poškodí nábytek nebo kontaminují potraviny.

Kde se berou moli

Moli vniknou do vaší domácnosti různými způsoby. Většinou si je ale domů přinesete v nakoupených potravinách, v oblečení nebo přilétnou oknem, digestoří nebo ventilací od sousedů. Pak už stačí najít vlhké, tmavé a málo větrané místo, a mohou se pustit do rozmnožování. Motýlci s lesklými stříbrnými křídly jsou moli šatní, zabydlují se ve skříních a jejich larvy se živí vlněným, lněným nebo bavlněným oblečením. Moli s tmavými skvrnami na křídlech jsou moli potravinoví a zabydlují se ve spíži, nejraději pak v mouce, rýži či luštěninách, oříškách, v čokoládě, sušenkách, sušených houbách, ve strouhance a v sušeném ovoci.

Mohlo by se vám líbit

Geniální trik, jak ušetřit na praní: Stačí použít vychytávky, které máte doma v kuchyni

Připadá vám vyprané prádlo tvrdé, zašedlé nebo dokonce zažloutlé? Zkuste během příštího praní použít místo drahých přípravků z drogerie běžnou kuchyňskou sůl, ocet nebo jedlou sodu. Nejen, že se zbavíte skvrn, ale vaše prádlo bude měkkoučké a bílé jako čerstvě padlý sníh. Ochráníte nejen vaše oblečení, ušetříte i peníze a prospějete životnímu prostředí.
svetzeny.cz

Prevence je v boji proti molům důležitá

Aby moli nedostali šanci se u vás doma uhnízdit, všechny potraviny skladujte v dobře uzavíratelných nádobách. Použít můžete třeba šroubovací sklenice na zavařování a pravidelně potraviny kontrolujte. Pokud nemusíte, nevytvářejte si zbytečné zásoby. Jakmile objevíte v některé sklenici nebo sáčku larvy nebo drobné pavučinky, bez milosti potravinu vyhoďte, může být plná neviditelných vajíček. Pokud si nejste jistí, zda je mouka nebo jiná potravina v pořádku, můžete ji prosít, nebo ji dejte na pár minut do mrazáku či vyhřáté trouby na 90 °C, aby se případné zárodky zničily. Oděvy zase často větrejte a proklepávejte a do skříní zavěste speciální gelové odpuzovače molů. Vaši domácnost můžete také provonět vůní, která jim je nepříjemná. Patří mezi ně aromatická levandule nebo cedrové dřevo.

Jak bojovat proti molům v bytě

Nejdůležitějším úkolem bude zjistit, kde se nacházejí larvy molů. Důkladně odstraňte kontaminované potraviny a vyčistěte skříňky, šuplíky a zaměřte se především na skuliny a štěrbiny. V případě šatních molů prohlédněte všechno oblečení a pokud v některých záhybech, švech nebo kapsách objevíte larvy, ihned ho vyperte na co nejvyšší teplotu a nechte vyschnout. Poté na zasažená místa aplikujte insekticidy nebo feromonové lepové pasti pro eliminaci dospělých jedinců. Feromonové lapače na moly využívají k přilákání samců molů feromony, kterými je lákají samice pro páření. Samci se do lepové pasti chytnou, a nebudou se tedy moci dále rozmnožovat. Další možností je použití sprejů, které odpuzují nebo přímo moly zabíjejí. Aplikujte je přímo na ohrožené nebo již zasažené oblasti. “Insekticidní spreje a napuštěné papírové proužky obsahují insekticidy, které se vypařují. Látka zkondenzuje, sedne si do textilií, a tudíž se dostane do úplně všeho, co ve skříni máme. Ale nezabije moly hned, je potřeba delší čas. Po šesti týdnech se vše vypaří a musíme aplikovat novou dávku,“ poradil entomolog Oldřich Nedvěd v pořadu Dopolední host v Českém rozhlasu České Budějovice.

Mohlo by se vám líbit

Jablečný ocet nepatří pouze do kuchyně. Poděkují vám i vaše vlasy

Jablečný ocet pravděpodobně používáte doma v kuchyni nebo při úklidu. Využívá se nejen při redukčních dietách, při úklidu nebo k odstranění vodního kamene, doslova prospěje i vašim vlasům. Přečtěte si, jak jej správně použít, abyste měli krásné a lesklé vlasy.
svetzeny.cz

Babské rady proti molům

Už naše babičky moc dobře věděly, jak složité je zbavit se molů. Jako nejúčinnější považovaly aromatické přírodní deodoranty a odpuzovače s vůní levandule. Mezi prádlo také vkládaly splétané paličky nebo plátěné pytlíčky plněné sušenými květy. Výhodou je, že levandule nejen odpudí moly, ale prádlo navíc krásně provoní. Sáčky pravidelně měňte. Kromě levandule babičky používaly rozmarýn, mařinku vonnou, bobkový list, skořici, hřebíček nebo třeba pomerančovou kůru. Účinný je podle nich i rozsypaný čerstvě namletý pepř, smrkové větvičky zavěšené do skříně nebo sáčky naplněné jehličím. Fungovat by podle babiček měla i mýdla, která rozložíte celá mezi prádlo nebo je nadrtíte do látkových sáčků. Moly přitahuje i ocet, víno a pivo, proto můžete v bytě rozmístit mističky a počkat, až se moli utopí. “Do polic dejte pytlíčky s levandulí, sušeným hřebíčkem nebo pelyňkem. Použít můžete i bobkový list a celý černý pepř. Tím vším je vypudíte, protože moli nesnáší silné aroma. Nakonec nastražte pasti. Do malých misek nalijte pivo nebo jablečný ocet. Tím je spolehlivě nalákáte. Boj to nebude jednoduchý, ale dá se vyhrát. Jen to chvíli potrvá.”, podělila se v Českém rozhlasu Region o své zkušenosti spisovatelka Iva Hüttnerová.

Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit