Nezavrhujte dopékané pečivo: Má své výhody
Už rok jsou prodejci povinni informovat zákazníka o tom, zda prodávané pečivo prošlo zamražením a dopekli ho až v prodejně.
svetzeny.cz
Občas se stane, že nakoupíme více pečiva, než stihneme najednou spotřebovat. Pak se může stát, že už druhý den není tak dobré a nikdo o něj nestojí. Okoralé a tvrdé končívá v koši a zbytečně se jím plýtvá. Nenechte to příště dojít tak daleko a naučte se ho zpracovat včas. Z rohlíků lze udělat strouhanku. Ale co s tvrdým chlebem? Hodit se ještě může nejen k jídlu.
Neradi plýtváte jídlem, ale s pečivem to prostě nedokážete odhadnout? Nevěšte hlavu, stává se to ve většině domácností. Nemáte-li králíky či slepice, kterým se staré pečivo běžně dává na venkově, nemusíte hned s nesnědenými zbytky zamířit do odpadkového koše. Využít se dá mnoha způsoby.
I ze staršího chleba snadno vykouzlíte stále chutný pokrm. Připravte si topinky, chléb ve vajíčku, chlebový nákyp nebo chlebovou polévku. Krajíce chleba můžete nakrájet na kostičky a nasucho opéct, klidně i s bylinkami, získáte skvělé krutony do polévek a salátů. Z chleba můžete připravit také strouhanku, stejně jako ze ztvrdlých rohlíků a housek. Hodí se k zahuštění guláše i jiných omáček.
Chleba můžete využít, pokud se vám právě moc nedaří v kuchyni. Přesolili jste polévku? Vložte silnější krajíc chleba do hrnce a nechte ho uvnitř pět až deset minut, pak ho stačí opatrně vylovit. Chléb sůl krásně absorbuje. Poradí si i s připálenou pachutí. Chytla se vám omáčka nebo hustá polévka? Přelijte jídlo do čistého hrnce a dejte znovu vařit, přidejte ale do hrnce silný krajíc chleba, během pár minut pohltí nepříjemný pach. Poté opatrně vylovte a vyhoďte.
Chléb dobře poslouží i jako houba, která vsákne přebytečnou mastnotu z povrchu omáček a polévek. Stačí nechat chvilku kroužit po hladině a hned máte dietnější a stravitelnější pokrm.
Zbavit nepříjemných pachů umí chleba nejen připravované jídlo, ale třeba i vaši ledničku. Nakrájejte chléb na menší kousky a vložte v misce do lednice, pohltí pachy uskladněního jídla.
Vyprskl vám na stěnu olej, máte zdi okopané od bot, nebo se na nich vyřádily pastelkami vaše děti? Zkuste střídkou chleba skvrnu několikrát jemně přejet, mělo by to pomoci.
Vyklouzla vám z ruky sklenice a střepy se rozletěly po celé kuchyni? Ty velké posbírejte, menší smeťte smetáčkem a pak pro jistotu podlahu dočistěte krajícem chleba. Stačí jím podlahu přetřít nebo jemně poťukávat, zachytí i ty nejjemnější střípky, které košťátku unikly.
Udělal se vám od těsné boty na noze otlak, nebo máte z tvrdé práce prsty samý mozol? Namočte kousek chleba do jablečného octa a přiložte na postižené místo. Zakryjte potravinovou fólií a nechte působit alespoň hodinu, klidně ale i přes noc. Namožená kůže se krásně zjemní.
Nedokážete nakrájet cibuli, aniž by se vám u toho řinuly slzy? Až budete příště krájet cibuli, zkuste mezi rty vložit kousek chleba tak, aby část přečnívala ven. Chléb by měl pohltit štiplavé pachy dřív, než se dostanou k vašemu nosu a očím.
svetevity.sk, toogoodtogo.com, cellones.com