Její první zápis zněl: „Doufám, že se ti budu moci se vším svěřit, jako jsem se nikdy nikomu svěřit nemohla, a doufám, že mi budeš velkým zdrojem útěchy a podpory.“
V červenci 1942 začali Němci posílat nizozemské Židy do koncentračních táborů. Frankovi pokusili emigrovat do Spojených států, ale byla jim zamítnuta víza. Rodina začala plánovat, že se bude skrývat. Otto si s pomocí svého židovského obchodního partnera Hermanna van Pelse a jeho společníků Johannese Kleimana a Victora Kuglera zřídil úkryt v zadní přístavbě své firmy. Úkryt se nacházel na adrese Prinsengracht 263, v oblasti s mnoha malými firmami a sklady.
Život v úkrytu
V tajné části domu žilo dohromady osm lidí necelé dva roky. K rodině Frankovým se připojili Hermann a Auguste van Pelsovi a jejich šestnáctiletý syn Peter. V listopadu 1942 se sem nastěhoval Fritz Pfeffer, zubař a přítel rodiny Frankových. Pfeffer je v mnoha vydáních Annina deníku uváděn jako Albert Dussel, protože Anne používala často pseudonymy.
„Nyní se naše Tajná příloha stala skutečně tajnou. Pan Kugler si myslel, že bude lepší, když před vchod do našeho úkrytu postaví knihovnu. Vyklápí se na pantech a otevírá se jako dveře.“
Anne ve svém deníku popsala tajnou přístavbu s tím, že měla několik malých místností a úzkých chodeb. Anne sdílela jeden pokoj s Fritzem Pfefferem, Otto, Edith a Margot sdíleli další. Peter měl svůj vlastní malý pokoj a Hermann a Auguste van Pels spali ve společném obývacím pokoji a kuchyni. K dispozici byla také koupelna, malá půda a přední kancelář. Přední kancelář a podkroví měly okna. Z podkroví viděla na kaštan, který ji inspiroval k úvahám o přírodě v deníku.