Přejít k hlavnímu obsahu

Geniální umělec Andy Warhol: Podivínský král pop-artu toužil po slávě a obdivu, jen zázrakem přežil klinickou smrt

Poznávacím znamením Andyho Warhola (†58) byl černý rolák, džíny Levis a stříbrná paruka. Nejen proto byl pro většinu veřejnosti tak trochu podivínem. V umělecké sféře ale platil za krále a byl považován za vůdčí osobnost hnutí pop-artu. Jeho díla jsou na první pohled velmi jednoduchá, ale zároveň nadčasová. Celý život toužil po slávě a to se mu splnilo.

Malý Andy se narodil v Americe, ale rodiče pocházeli z vesničky Miková, která dnes patří Slovensku. Sklony k umění se u něho začaly rozvíjet velmi brzy a maminka byla jeho velkou podporou. Vzhledem k tomu, že otec zemřel, když bylo Andymu třináct let, vztah s matkou se velmi prohloubil a v podstatě s ní sdílel jednu domácnost až do její smrti. 

Za slávou odešel Warhol do New Yorku

Na jednu stranu tak Warhol působil jako neskutečný bohém, člověk otevřený všem možnostem a parťák na nikdy nekončící drogové dýchánky. Na druhou stranu byl plachý, citlivý a nesnášel lidský dotek. Po vystudování umělecké školy v rodném Pittsburghu odešel za svou touhou po slávě do New Yorku. Začal pracovat jako grafik v módních časopisech a zakázky dělal i pro ‚‚módní bibli” Vogue. Ve své práci byl úspěšný, ale slávu mu zatím nepřinášela. 

Začalo to plechovkou

Budování svého snu o obdivu se Warhol nevzdal. Bývalé skladiště předělal na ateliér, známý pod jménem The Factory. Začal vytvářet obrazy pomocí sítotisku, kdy se inspiroval jednoduchými věcmi, které miloval. Nejznámější je obraz plechovky Campbellovy polévky nebo portréty hvězdné Marilyn Monroe, Elvise Presleyho či Elisabeth Taylor. V ateliéru se Andy obklopoval dalšími umělci, ale i lidmi na okraji společnosti. Pořádal nekončící večírky a postupně se dostával do povědomí veřejnosti.

Geniální umělec kontroverzních děl

Mimo svého vystudovaného oboru zajímal Warhola film a hudební průmysl. Jeho snímky však byly tak trochu za hranicí lidského chápání a rozhodně nebyly určeny pro širokou veřejnost. Nikdo by se totiž nevydržel dívat na šest a více hodin dlouhý film. Takovou délku měla Andyho díla. Úspěch ovšem zaznamenal jako producent a manažer rockové skupiny The Velvet Underground, které zasponzoroval první album. Po jejím vydání ale jejich spolupráce skončila. 

Mohlo by se vám líbit

Za zavřenými dveřmi newyorského klubu Studio 54: Neřízené orgie, drogy a nekončící hvězdné party

Pokud byste v 70. letech žili v New Yorku a nenavštívili alespoň jednou vyhlášené Studio 54, jako byste nežili. Legendární klub, kde se konaly ty nejlepší party za přítomnosti největších hvězd, byl proslavený po celém světě. Drogy byly v klubu volně dostupné a pak se děly věci. Neřízené orgie byly na denním pořádku a divokým večírkům se nebránily ani světově známé osobnosti.
svetzeny.cz

Warhol se stal králem pop-artu

Přátelil se se známými hudebníky, se kterými si vychutnával divoké mejdany v legendárním klubu Studio 54. Stal se autorem obalu nových desek kapely Rolling Stones a její frontman Mick Jagger ho požádal o vytvoření vlastního portrétu. Andy se konečně dočkal, jeho hvězda stoupala strmě vzhůru a stal se králem pop-artu. Všichni věděli, kdo je onen hubený muž s bílou tváří, zahalený do černého oblečení. Bohužel sláva s sebou přinášela i stinné stránky.

Andy přežil atentát od feministky

Warhol se málem stal obětí šílené aktivistky, která ho napadla přímo v ateliéru. Valerie Solanis na Andyho třikrát vystřelila. Kulky zasáhly důležité orgány a umělec jen zázrakem přežil klinickou smrt. Ani v takové chvíli se nedokázal vzdát své posedlosti po slávě. ‚‚Kdyby byl Robert Kennedy zastřelen v jiný okamžik, psalo by se o atentátu na mne mnohem víc!“ řekl Andy, když se vzpamatoval z otřesného zážitku na hranici smrti. Přátelé mu přezdívali Drella - složenina Drákuly a Popelky (anglicky Cinderella). Přesně takový Warhol byl. Měl rád společnost, ale nejraději trávil čas v tichu a klidu.

Mohl předvést ještě mnoho ze svého geniálního umění, ale bohužel v roce 1987 odjel do nemocnice s bolestí žlučníku. Na první pohled banální operace skončila Andyho smrtí. Kdo nese vinu na úmrtí jednoho z největších umělců, je dodnes záhadou. Byla zanedbána péče nebo měl Warhol slabé srdíčko? To už se asi nedozvíme. Andy ale může být pyšný. Dokázal si splnit sen a jeho díla visí v galeriích po celém světě a jméno Warhol je nejen v uměleckém světě pojem.

Andy Warhol byl známý nejen svým uměním, ale také nevšedním vzhledem
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz:
×
  • Svět ženy
  • 999 Kč
  • DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • obrázek magazínu DVOULETÉ PŘEDPLATNÉ SVĚT ŽENY + ŽEHLIČKA NA VLASY REVLON + DIGI ZDARMA
  • Předplatit