NA VZDUCHU SE RÁNY HOJÍ LÉPE
Opak je pravdou. Když se zastaví krvácení, hojí se kožní poranění lépe a rychleji, když jsou zakrytá náplastí. Důvod je jednoduchý. Na vzduchu se pokožka příliš rychle vysuší a vytvoří se na ní krusta. Pak už nemůže sekret, kterým se z rány odvádějí nečistoty a bakterie, odtékat. Kromě toho náplast (pozor, musí se denně měnit) mechanicky chrání ránu před nečistotami a choroboplodnými zárodky. Zbytečná je až po úplném zaschnutí rány.
PITÍ KÁVY ŠKODÍ SRDCI, OMEZTE HO NA MINIMUM
Podle nejnovějších studií je zřejmé, že káva ani nedehydratuje, ani nemá nepříznivé účinky na krevní oběh. Naopak! Vědci z Harvardu a singapurské univerzity porovnali 36 průzkumů zabývajících se tématem káva a zdravé srdce a došli k závěru, že nejzdravější srdce měli ti, kteří pili denně tři až pět šálků. Až od devíti šálků denně narůstalo riziko infarktu a mozkové mrtvice. Lékaři z jiných oborů navíc zjistili, že káva chrání DNA a játra a snižuje riziko roztroušené sklerózy a Parkinsonovy choroby. Ten, kdo kávu dobře snáší (není nervózní ani nemá problémy se žaludkem) a může i po její konzumaci spát, se nemusí tedy v jejím pití nijak zvlášť brzdit.
JEDNO JABLKO DENNĚ A NEPOTŘEBUJETE LÉKAŘE
Na tuhle větu, kterou s oblibou pronášejí naše babičky, si posvítil tým amerických vědců pod vedením Matthewa Davise z Dartmouth Institute for Health Policy. Koneckonců toto oblíbené ovoce obsahuje více než 30 vitaminů, stopových prvků a dalších tělu potřebných látek. A jak to s jablky dopadlo? Studie s 8400 účastníky, ze kterých 10 % konzumovalo denně jedno jablko, prokázala, že 33 % respondentů nebylo v posledních dvanácti měsících u lékaře – a to nezávisle na tom, jestli ovoce jedli, nebo ne. Jablka tedy nejsou všemocná, ale nějaký efekt přece jen mají. Zatímco 58 % lidí, kteří jablíčka nejedí, muselo ve sledovaném období užívat léky, u milovníků jablek to bylo jen 52 %.