Těm, kteří dávají přednost vínu, radí sommeliér restaurace Piano Nobile zámku Chateau Mcely. Ke každé grilované pochoutce vyberte vhodný druh vína, aby se chuťový požitek umocnil.
* Ať už vybíráte víno k jakémukoli pokrmu, je dobré řídit se následujícím pravidlem: chutě a vůně by se u jídla a vína nikdy neměly vzájemně tlumit, ale naopak vyváženě doplňovat.
* Grilované maso bývá samo o sobě hodně kořeněné, a proto se k němu nehodí vína sladká ani ta, která mají jemnou, až mdlou chuť a vůni. U krůty, kuřete, vepřového, ale třeba také jehněčího jsou dobrou volbou bílá vína Gewurztraminer (neplést s tramínem červeným), Chablis, Sauvignon a další. K tmavým masům bych doporučil červená vína Merlot, Cabernet Sauvignon, Malbec a vína z Bordeaux.
* Ke grilované rybě a zelenině se hodí výrazně sušší vína s vyšší kyselinou. Grilujete-li ryby, zeleninu a mořské plody, hodí se k nim dozajista lehčí bílý Ryzlink, Rulandské šedé a suché Chardonay. Pokud nejsou tyto pokrmy příliš kořeněné, pak je vhodné i Rulandské bílé nebo Veltlínské zelené. Grilované ovoce vám určitě zachutná ve spojení s vínem, jež má trochu nižší kyselinu a vyšší obsah cukru (udávané hodnoty cukru při sklizni a kyseliny po fermentaci).
* K dezertům, jež bývají závěrečnou tečkou každého menu, ladí přírodně sladká vína. K těm patří Sauterns z Bordeaux a Tokaj z Maďarska a Slovenska. U všech těchto vín jsou bobule ještě na keřích napadeny ušlechtilou plísní Botritis cinerea. U nás se pěstují pod přívlastkem výběr z cibéb. Levnější formou jsou pak vína s přívlastkem výběr z bobulí. Ještě sladší jsou vína slámová a ledová. Příkladem cenově velmi přijatelného a zároveň dobrého přírodně sladkého bílého vína je Tramín červený výběr z bobulí z vinařství Lahofer.
Foto: Depositphotos (1)