Nemusíte se lekat slova, které možná neznáte – z překladu je zřejmé, že jde o „párování potravin“ čili kombinování chutí. Tento současný trend se určitě bude hodit nejen při oslavě nového roku.
Autorem pojmu foodpairing a propagátorem tohoto přístupu je Heston Marc Blumenthal, nositel Řádu britského impéria, anglický kuchař a majitel restaurace (The Fat Duck), která byla oceněna třemi michelinskými hvězdami. Kombinovat chuti potravin a nápojů na základě podobnosti hlavních aromatických složek však může každý, komu slouží chuťové pohárky, má fantazii, smysl pro řád a aspoň trošku se cítí být gurmetem. Stačí si osvojit hlavní ideu foodpairingu: každá chuť je jedinečná, ale když ji smícháte s jinou, vznikne něco úplně nového. I zdánlivě neslučitelné potraviny tak vytvářejí překvapivě dokonalé kombinace a skvěle se doplňují. Časté je také kombinování určitých nápojů s některými potravinami.
„Foodpairing je cesta, jak ozvláštnit podávání drinků či pokrmů. Toho se dá vhodně využít i u whiskey, kde je možné kombinovat její komplementární příchutě s pokrmy. U whiskey Jameson můžete rozeznat příchutě ovoce, sušeného ovoce, koření, dřevitých, jemných, karamelových či medových tónů,“ říká Jameson ambasadorka Lucie Poláková. „Není nic lepšího než experimentovat a objevovat dosud neprobádané. Když vezmu například Jameson Original, Jameson Select Reserve a Jameson Gold Reserve a vyjdu z výrobního procesu každého tohoto produktu, napadne mě propojit je například s medem, vanilkou či mangem.“
Co se hodí do páru
K červenému vínu: zrající sýry, zvěřinové paštiky, kvalitní salámy typu uheráku, dezerty z hořké čokolády, datle, pečená jablka, banány, vlašské ořechy…
K bílému vínu: čerstvé sýry, ryby, drůbež, jemné uzeniny typu šunky, ovocné a tvarohové dezerty, mandle, pistácie, slané sýrové pečivo, likér z černého rybízu…
K sektu: jahody, rybíz, brusinkové želé, pomeranče, tvrdé nebo krémové sýry, tiramisu, arašídy, mandle, kešu, sušené meruňky, slané pečivo
Foto: Depositphotos (1)