Komerční článek - Každá hospodyňka jistě ví, jak a k čemu se tlakový hrnec používá. Znáte ale všechny jeho výhody? Víte, že vám může dokonce ušetřit peníze? To a ještě něco navíc tlakové hrnce skutečně dokážou. Navíc jsme pro vás shrnuli, na co si dát v souvislosti s tímto nádobím pozor
Propagace značky Kulina.cz.
Svetzeny.cz není jeho autorem a nemá vliv na jeho obsah.
Úspora času
Velkou a nespornou výhodou vaření v tlakovém hrnci je úspora času. Díky vysokým teplotám a tlaku uvnitř uvaříte většinu potravin daleko rychleji než běžným způsobem. Typickým příkladem je hovězí maso na guláš, kuřecí skelety na polévku nebo luštěniny na pyré.
TIP: Nevíte, jak dlouho se které potraviny vaří? Podívejte se na přehlednou tabulku na Kulina.cz.
Úspora energie
S úsporou času jde pochopitelně ruku v ruce i úspora energií. Čím kratší dobu se pokrmy v tlakovém hrnci vaří, tím kratší dobu máte zapnutý sporák a tím i nižší účty za energie. Věděli jste, že v běžné české domácnosti se vaření odráží na poplatcích za energie až z 16 %?
Dobrým příkladem nám může být už zmiňovaný hovězí guláš. Běžným způsobem ho podle kvality masa můžete vařit i 3 hodiny. Použitím tlakového hrnce tento čas rapidně snížíte až o 70 %.
Pestrý jídelníček
S tlakovým hrncem a vědomím, že řadu pochoutek připravíte s minimálním úsilím a bez nutnosti trávit v kuchyni dlouhé hodiny, se mnohem raději pustíte do vaření i řady nových receptů. Zpestříte tak jídelníček sobě i své rodině a váš partner nebude muset utíkat na svíčkovou k mamince nebo do hospody.
Podle některých odborných názorů má krátký čas vaření v tlakových hrncích další výhodu. Zelenina si tak prý zachová daleko větší množství vitamínů a zdraví prospěšných látek než při běžném pomalém vaření.
Na co si dát pozor
-
Pokud kupujete nový tlakový hrnec, nechtějte za každou cenu ten nejlevnější. Za kvalitu a bezpečný výrobek si raději připlaťte, úspory přijdou později. Jen kvalitní výrobek má totiž dostatek na sobě nezávislých bezpečnostních mechanismů.
-
V tlakovém hrnci nevařte tzv. nasucho. Současně ho nikdy nenaplňujte vodou více než ze dvou třetin. Potraviny, které hodně pění nebo bobtnají, plňte jen do jedné poloviny hrnce.
-
Hrnec pod tlakem nikdy prudce neochlazujte. Po skončení vaření vypněte sporák, hrnec odstavte, nechte zchladnout a pak otočením ventilu vypusťte přebytečnou páru uvnitř hrnce.
Vyberte si tlakový hrnec v e-shopu www.kulina.cz.