Jedna z nejdéle pěstovaných obilovin slaví comeback popularity. Je ideální součástí jídelníčku zastánců zdravého životního stylu. Vyzkoušejte ji – lze s ní „čarovat“ na spoustu způsobů.
Svatá Hildegarda z německého Bingenu prý na základě božího vnuknutí připravovala nemocným jednoduché jídlo ze špaldy, po kterém se jim vždy ulevilo.
Špalda je vlastně odrůdou pšenice a patří mezi nejstarší kulturní obiloviny. Oblibu si získala jak u Egypťanů, tak i u Keltů a Germánů a v průběhu staletí se stávala stále populárnější v celé Evropě. U nás se jí říkalo samopše a byla rozšířená ještě v 18. století. Později však upadla v nemilost, neboť její pěstování nepřinášelo takové výnosy jako nově vyšlechtěné druhy pšenice. Dnes zažívá svou renesanci, protože svou vysokou nutriční hodnotou splňuje všechny požadavky zdravého životního stylu.
Proč je zdravá
Obsahuje nejvíc bílkovin ze všech obilovin, je v ní však jen velmi malé procento tuku, který představují především dnes tolik oblíbené nenasycené mastné kyseliny. Je bohatá na minerály, zvláště pak draslík, hořčík, vápník a zinek. Vyniká také obsahem vitaminů skupiny B, mimo jiné i vitaminu B17, jemuž se přisuzuje podíl v prevenci nádorových onemocnění. Díky dalším biologicky cenným látkám je výtečným pomocníkem v boji s infekcemi. Má vysoký obsah vlákniny, proto se její konzumace doporučuje při potížích s trávením.
K čemu se hodí
Použití špaldy je všestranné. Uplatní se při zahušťování polévek a omáček, lze z ní připravovat i teplé moučníky, péct koláče či chléb. Ze špaldy se vyrábí také krupice, vločky nebo bulgur. Čím méně je však upravována, tím více výživových hodnot si uchová. Proto například zrnka špaldy ve společnosti Racio přidávají k hnědé rýži a díky společnému pufování, kdy jsou zrnka jen navlhčena a po dobu několika vteřin tlakem a vysokou teplotou tvarována do tenkých plátků, vznikají oblíbené bio špaldové chlebíčky. Jejich předností jsou pak nejen zachované výživové vlastnosti, ale výborná stravitelnost a charakteristická příjemná chuť.
Náš tip: Bio špaldové chlebíčky Racio jsou dobré samotné, obložené šunkou či potřené pomazánkou, ale vynikající jsou i nalámané v bílém jogurtu s přídavkem sušeného ovoce (například brusinek). Více na www.racio.cz
Foto: Depositphotos (1)