Proč používat přírodní kosmetiku? Třeba kvůli těmto 4 věcem!
O přírodní kosmetice se mluví v superlativech už delší dobu. Ale jen v souvislosti s tím, že je šetrnější k našemu zdraví. Jenže to, že naše denní makeup rutina neobsahuje chemikálie, pomáhá i v oblastech, které si ani neuvědomujeme...
Ještě před několika lety o přírodní kosmetice nikdo moc nevěděl, nyní ji začínají používat i ty z nás, které se nepovažují za bioženy. Čisté ingredience jsou na vzestupu. Kosmetické koncerny se sice dluho snažily o to, aby se o negativních dopadech přísad nemluvilo, nicméně v posledních dvou letech se o nich velmi diskutuje. Nejvíce znervózňující je fakt, že kosmetické firmy nejsou povinny uvádět přesné složení a také to, že z používaných látek je na nezávadnost testován jen zlomek. Všemi těmito látkami pak není poškozeno jen naše zdraví a náš organismus, ale i například zvířata. V jakých oblastech tedy používáním přírodní kosmetiky pomáháme?
1. Chráníme divokou zvěř
Každé naše sprchování, mytí hlavy, čištění zubů i třeba odličování má negativní dopad na volně žijící zvířata. Toxiny a chemikálie z kosmetiky se dostávají do řek a jezer, tedy jediného zdroje vody pro většinu z nich. Čím menší jsou tato zvířata, tím horší dopady na jejich organismus kontaminovaná voda má. Nejvíce ohroženy jsou mladé kusy. Zvěřina se pak dostává i na naše talíře a přijetí těchto látek ústy má horší dopady zase na naše zdraví. Zejména může likvidovat hodné bakterie ve střevech, které jsou potřebné pro naši imunitu.
2. Nevytváříme odpad
O tom, že je planeta zahlcena plasty, slýcháme dnes a denně. Za normálních okolností se alespoň část recykluje. Jenže málokdy se jedná o obaly z kosmetických a hygienických přípravků. Velmi obtížně se čistí a znovupoužívají, protože částice škodlivých látek jsou tak malé, že pronikají i do samotné lahvičky od produktu. Tyto plasty zůstávají na skládkách a odtud se poté exportují do moří, kde poškozují ekosystémy.
3. Netrápíme laboratorní zvířata
Za normálních okolností se 100 milionů zvířat každoročně podrobí krutým a bolestivým testům, po kterých jsou nehumánním způsobem likvidována. I přestože jsou na trhu již dostupné varianty, jak kosmetiku otestovat bez zvířat, řada kosmetických firem je nevyužívá. Jsou příliš drahé. To u přírodní kosmetiky odpadá.
4. Nenarušujeme reprodukci ryb
Nejen plasty v mořích, ale i molekuly toxinů jsou obzvlášť nebezpečné pro ryby. Začátkem roku 2000 začal úřad EPA zkoumat přítomnost parabenů v mořských vodách. Studie zjistila, že koncentrace chemikálií může způsobit narušení endokrinního systému u ryb. Dále způsobují poruchy imunity a řadu neurologických obtíží. Ryby, které tedy nezemřou vlivem intoxikace po požití molekuly toxinů ihned, se mohou přestat rozmnožovat či představovat nebezpečí nákazy pro větší predátory. Bohužel se velká část z nich opět dostává zpět k nám – do jídelníčku.