5 pravidel, díky kterým budete mít stylový obývák i bez designéra
Máte pocit, že ať stěhujete nábytek v obývacím pokoji sem a tam, a nakupujete stylové dekorace i svítidla, stále to není jako z časopisu? To nebude nikdy, protože do časopisů se fotí většinou nezabydlené interiéry. I přesto ale může být váš obývák opravdu stylový, aniž byste museli nutně utrácet za designéra (i když investice je to dobrá, mluvíme z vlastní zkušenosti!). Jak? Poradili jsme se s týmem portálu Biano.cz, který je plný nábytku, dekorací i inspirace, takže vědí, o čem mluví. Když dodržíte těchto pět pravidel, můžete si být stylovým obývákem, ve kterém se budete cítit dobře, naprosto jistí.
1. Zapomeňte na barevné stěny
Jestli chcete mít opravdu obývák, který je příjemný, útulný a zároveň vkusný a stylový, pak opravdu okamžitě zapomeňte na fialové, zelené, oranžové, žluté, modré, prostě barevné stěny. Na zváženou jsou i tmavě hnědé stěny, pokud nemáte dostatečně velkou a světlou místnost. Vsaďte raději na teplou bílou barvu, která je naprosto neutrální a interiérům bude vévodit vždycky. Pokud vám přijde tak nějak nudná, můžete jednu ze stěn ozvláštnit tapetou v tlumené barvě a s jemným vzorkem nebo šedým či šedomodrým nátěrem. Výraznější barvy vždy používejte spíše na doplňcích.
2. Investujte do nadčasové sedačky
Pohodlná sedací souprava je základ každého obýváku, ale zároveň většinou oním kamenem úrazu. Proto se rozhodně i tady vyhněte pestrým barvám a vzorům, držte se při zemi a raději volte sedačku v neutrálních barvách nebo tmavých odstínech modré, zelené, vínové či šedé. To jsou nadčasové barvy a pokud zvolíte kvalitní materiál, taková sedačka vám vydrží dlouhá léta a pořád se vám bude líbit. Nebo investujte do staré dobré kožené sedací soupravy, která z módy nevyjde naprosto nikdy a hodí se do každého typu interiéru.
3. Správně si vyberte kusový koberec
Kusový koberec položený na dřevěné podlaze je do obývacího pokoje rozhodně daleko vhodnější než celoplošný – když ho zvolíte dobře, bude díky němu místnost působit opticky větší nebo jej můžete využít k optickému rozdělení obývací části od kuchyně a jídelny. Kusové koberce totiž není radno vybírat jen podle vzhledu a materiálu (i když, jen tak mimochodem, momentálně nejvíce letí ručně tkané orientální koberce). Důležitý je především rozměr, proto před výběrem pořádně měřte, aby váš koberec nepůsobil nakonec spíše jako předložka. Vždy kupujte velikost minimálně 130 x 200 centimetrů s tím, že by měl koberec z obou stran přesahovat sedačku alespoň o 10 centimetrů a sedačka by na něm měla částečně stát, stejně jako případná křesla či odkládací stolky.
4. Vytvořte na zdi nástěnnou galerii
Zaplňte volnou zeď nad sedačkou kreativně a vytvořte si na ní nástěnnou galerii. Můžou to být fotografie, oblíbené obrázky, skutečné obrazy nebo libovolná kombinace. Základní pravidla pro tvorbu dokonalé galerie jsou tři: největší obraz nikdy neumisťujte přímo do středu kompozice, dodržujte dvě různé velikosti mezer mezi obrazy a než začnete vrtat, měřte. Celá galerie by měla být horizontálně vycentrovaná. Nejjednodušším způsobem je nastříhat si papíry velikosti obrazů, které chcete použít, a na zeď si je pomocí papírové pásky aranžujte, dokud nebudete s rozmístěním zcela spokojení. Pak si můžete zakreslit středy jednotlivých obrazů, přivrtat háčky a rozvěsit.
5. Pracujte s barevnými akcenty
Vždy je lepší držet se v interiéru s barvami při zemi a základ volit vždy v neutrálních barvách. To ale neznamená, že musíte na barvy zapomenout úplně, jen s nimi musíte pracovat opatrně a používat je opravdu decentně, abyste si nakonec nepřipadali jako v cirkusu. Vyberte si jeden až tři oblíbené odstíny, které spolu vzájemně ladí, a těmi svůj obývací pokoj rozzařte. Zkuste třeba trendy kombinaci tmavě modré, teplé žluté a šedé barvy s bílým základem a černými kontrasty, nebo útulnou kombinaci hnědé, olivově zelené a hořčicové barvy. Když vás zvolená kombinace omrzí, snadno ji zase obměníte a váš obývák bude rázem vypadat jinak, aniž byste museli kupovat nový nábytek.