Přejít k hlavnímu obsahu

Osobní tajemník Hitlera Martin Bormann: Nejvěrnější muž Vůdce vybudoval Orlí hnízdo, „hnědou eminenci“ neměl nikdo rád

Martin Bormann byl jedním z nejvlivnějších mužů nacistického Německa, který se díky své bezohlednosti a intrikám dostal na samý vrchol Hitlerovy hierarchie moci. Jeho život a činy jsou příkladem fanatismu a loajality vůči Adolfu Hitlerovi a nacistickému režimu, které přetrvaly až do hořkého konce Třetí říše.

Narodil se do rodiny vojenského hudebníka a poštovního úředníka, svého otce však Martin Bormann nestihl pořádně poznat. Zemřel, když byl Bormann ještě malý, a následně ho vychovával nevlastní otec, který se živil jako bankovní ředitel. Bormann se zpočátku s vervou pustil do studií, gymnázium ve Výmaru ale nakonec nedokončil a začal pracovat na šlechtickém velkostatku v Meklenbursku.

V roce 1923 se stal spolupachatelem vraždy Waltera Kadowa, kterého Bormann a jeho společník, pozdější velitel vyhlazovacího koncentračního tábora v Osvětimi Rudolf Höss, považovali za zrádce. Bormann byl za tuto vraždu odsouzen k jednomu roku vězení. Tato zkušenost z něj udělala odhodlaného a bezohledného muže, který se nebál použít násilí k dosažení svých cílů.

Mohlo by se vám líbit

Lovec nacistů Bohuslav Ečer: Účastnil se Norimberského procesu, později bránil Miladu Horákovou. StB ho přišla zatknout

Právě díky němu byli odsouzeni někteří z předních vůdců nacistického Německa a byl to on, kdo Čechy zastupoval u Norimberského procesu. Díky dokonalým znalostem českého i mezinárodního trestního práva se Bohuslav Ečer stal světově uznávaným odborníkem, ale na růžích ustláno rozhodně neměl.
svetzeny.cz

Stoupání po mocenském žebříčku

Ještě předtím ale uzavřel výhodný sňatek s Gerdou Buchovou, dcerou partajního soudce NSDAP Waltera Bucha, a poté jeho kariéra v nacistické straně nabrala na obrátkách v roce 1933, kdy se stal šéfem osobní kanceláře zástupce Vůdce Rudolfa Hesse. Tento post mu umožnil přístup k Hitlerovi a dal mu příležitost prokázat své organizační schopnosti a bezvýhradnou loajalitu k Führerovi. Bormann byl znám svou pracovitostí a pečlivostí, což mu pomohlo rychle se stát jedním z Hitlerových nejužších spolupracovníků.

V roce 1941 převzal Bormann kontrolu nad Hitlerovou osobní kanceláří a začal výrazně zvyšovat svůj vliv na nacistickou politiku. Stal se hlavním prostředníkem mezi Hitlerem a ostatními členy nacistického vedení, což mu umožnilo manipulovat s informacemi a upevňovat svou moc.

Mohlo by se vám líbit

Tajné krysí stezky: Před válkou sloužily uprchlíkům, po válce je využívali nacisté k útěku před spravedlností

Během druhé světové války pro ně lidské životy nic neznamenaly a stáli za statisíci vražd. Jakmile však šlo o jejich život, měli najednou nahnáno. Nacisti z poválečného Německa prchali ve velkém, aby unikli zaslouženému trestu. Jejich nejčastějším exilem byla Jižní Amerika. Dostat se tam nebylo úplně jednoduché. Dařilo se jim to přes "krysí stezky".
svetzeny.cz

Nenáviděná hnědá eminence

Martin Bormann se postupně stal jedním z nejmocnějších mužů v nacistickém Německu. Jeho úloha byla klíčová při správě a organizaci vnitřních záležitostí strany a říše. Byl známý jako "hnací síla" Hitlerova aparátu, organizoval schůzky, přistupoval k veškeré Hitlerově korespondenci a rozhodoval o tom, kdo se dostane k vůdci. Byl také hlavním správcem nacistické politiky vůči Židům a jiným "nepřátelům státu", což zahrnovalo podporu a řízení holocaustu.

Bormann se vyznačoval mimořádnou loajalitou vůči Hitlerovi a jeho ideologii. Bylo o něm známo, že je fanatickým antisemitou a podporovatelem Hitlerova plánu na konečné řešení židovské otázky. Jeho mocenské ambice a schopnost manipulovat s ostatními členy nacistické hierarchie mu zajistily mnoho nepřátel, včetně nejvýznamnějších nacistických lídrů včetně Hermanna Göringa a Heinricha Himmlera. Bormann se vyhýbal veřejnému životu a vystupoval jen zřídka. Vzhledem své schopnosti intrikovat a manipulovat si získal přezdívky jako "hnědá eminence" nebo "stín Führera". Jeho manipulativní způsoby a touha po moci ho izolovaly od ostatních, ale zároveň ho činily jedním z nejvlivnějších mužů v Hitlerově blízkosti.

Mohlo by se vám líbit

Sally Perel obelstil nacisty: Židovský chlapec přežil válku v Hitlerjugend, smrti se vyhnul díky lsti

Když jeho příběh spatřil světlo světa, mnozí mu nevěřili, že je pravdivý. A podle mnohých zaprodal svoji duši a původ. Sally Perel totiž byl jeden z přeživších holocaustu, jeho příběh je ale výjimečný tím, že válku přestál přímo uprostřed nacistů – v mládežnické organizaci Hitlerjugend. Jak to dokázal?
svetzeny.cz

Orlí hnízdo

Přízeň Vůdce si získal mimo jiné i speciálním překvapením. Orlí hnízdo bylo postaveno na přání Martina Bormanna jako dar pro Adolfa Hitlera k jeho 50. narozeninám v roce 1939. Bormann viděl v tomto projektu příležitost posílit svou pozici a ukázat svou loajalitu k Führerovi. Stavba Orlího hnízda byla technicky velmi náročná. Bormann se osobně postaral o to, aby projekt získal všechny potřebné materiály, pracovní sílu i financování, často využívaje svého vlivu a moci k zajištění toho, že nic nestálo v cestě jeho dokončení.

Orlí hnízdo mělo sloužit jako reprezentativní místo pro Hitlerovy návštěvy s hosty a jako symbol nacistické síly a kontroly nad přírodou. Přestože Hitler údajně neměl vysoké výšky příliš v oblibě a návštěvy Orlího hnízda byly pro něj vzácné, budova sama o sobě se stala ikonickým místem nacistické propagandy.

Mohlo by se vám líbit

Osudy potomků nacistických vůdců: I přes hrůzné činy svých rodičů je někteří bránili a celoživotně ctili jejich památku

Rodiče si člověk nevybírá - o tom by mohly vyprávět zejména děti válečných zločinců. Jaký život vedli potomci nacistických vůdců a jak na své rodiče vzpomínají? Někteří své rodiče naprosto zavrhli, jiní je ale i přes jejich spáchané zločiny celoživotně bránili a uctívali.
svetzeny.cz

Sebevražda byla vysvobozením

Když se Třetí říše v roce 1945 blížila ke svému konci, Bormann zůstal věrný Hitlerovi až do samotného závěru. Byl s ním v bunkru pod říšským kancléřstvím v Berlíně, kde Hitler spáchal sebevraždu 30. dubna 1945. Po Hitlerově smrti se Bormann pokusil uprchnout z Berlína, ale jeho osud zůstával dlouho nejasný.

Teprve v roce 1972 byly jeho ostatky nalezeny v západním Berlíně a identifikovány pomocí testů DNA. Podle vyšetřování Bormann spáchal sebevraždu 2. května 1945 otravou amoniakem, když se pokoušel uprchnout před sovětskými vojáky.

Martin Bormann, Adolf Hitler a další nacističtí vůdci:
Zdroj článku
Doporučená videa z partnerského webu z Lifee.cz: