Trápit se otázkou, zda je „víc“ vztah milostný, nebo ten kamarádský, je nesmysl – ke šťastnému životu přece potřebujeme obojí. A ač jde o city rozdílné, přesto jsou si v mnohém velmi podobné.
* Stejně jako v lásce s budoucím partnerem, i při prvním setkání s budoucí kamarádkou „přeskočí jiskra“ – pocítíte vzájemné sympatie (výraznější než k ostatním lidem kolem). Obě máte chuť se vidět znovu, ještě si to „dopovědět“, rozvíjet svůj vztah…
* Ale jak láska, tak přátelství mohou také začít vzájemnými projevy nevraživosti (je to trochu hra, trochu testování, trochu je v tom okolnost, že vám ta druhá připadá jako vy…), z nichž se někdy vyvinou právě ty nejhlubší vztahy.
* První čas rodícího se kamarádství připomíná období zamilovanosti. Na novou přítelkyni se také díváte „růžovými brýlemi“, idealizujete si ji, přehlížíte její špatné vlastnosti, máte sklon jí důvěřovat víc, než je zdrávo. A stejně jako s novým partnerem na to můžete buď ošklivě doplatit (pokud včas nerozpoznáte omyl a nehodíte zpátečku), nebo z toho vzejde dobrý vztah.
* Jak lásku, tak přátelství prověřuje čas a společné zážitky, při nichž se vzájemně testujete. Obojí je také nutno cílevědomě budovat a rozvíjet, při obojím je třeba hledat kompromisy, do obojího musejí obě strany investovat (čas, city, úsilí, fantazii…).
* Rovněž ta „zelenooká nestvůra“ zvaná žárlivost ohrožuje i lásku, i přátelství. Pokud nesnesete, že se vaše kamarádka přátelí (a tráví čas) i s někým jiným, tak se to naučte akceptovat, jinak žádnou dobrou přítelkyni mít nebudete.
Foto: Depositphotos (1)