Chcete se po mateřské brzy vrátit do práce? Jednoduché to sice mít nebudete, ale možné to je. Záleží na tom, zda vám zaměstnavatel vyjde vstříc. Mohl by…
Řešením může být zkrácená pracovní doba. O práci na částečný úvazek mají maminky zájem, leč firmy ji nabízejí velmi omezeně. Na kratší úvazek u nás pracuje pouhých 8,5 % žen, zatímco v Evropské unii je to více než třetina maminek.
V jednom díle televizního seriálu Zoufalé manželky absolvuje hlavní hrdinka pracovní pohovor se svou několikaměsíční dcerou. Situaci bravurně zvládne i ve chvíli, kdy je třeba malou přebalit, a ještě při tom stíhá přednášku na téma slabiny firmy a jak je řešit. Manažery její výkon natolik oslní, že ji do firmy okamžitě přijmou. Jenže seriálový život se od toho skutečného liší. Stát by měl výrazněji zvýhodnit firmy zaměstnávající lidi na zkrácené úvazky, a to například úlevou na dani. Ministerstvo práce a sociálních věcí České republiky nabízí od letošního března alespoň příspěvek, který zaměstnavatelům uhradí část mezd pracovníků na kratší úvazek. U polovičního úvazku může zaměstnavatel získat až dvanáct tisíc korun na jednoho pracovníka měsíčně.
Celých 22 procent Češek odmítá zajímavé pracovní nabídky, protože nemá zajištěné hlídání dítěte. Je to ohromná škoda, protože už po třech až čtyřech letech ztrácejí kontakt se svou profesí a jen těžko dohánějí vývoj. Přitom mají zaměstnavatelům co nabídnout – umějí dobře plánovat, rozvrhnout si čas a efektivně ho využít. Díky tomu, že mateřství odsouvají na pozdější věk, narůstá jejich profesní zkušenost. Když odcházejí na mateřskou dovolenou, mají v průměru za sebou osm let praxe, umějí dva světové jazyky a mají dokončené alespoň vyšší střední vzdělání. Jsou obětavé, oproti mužům mají menší potřebu soupeřit a jsou velmi loajální k zaměstnavateli. Mateřství jim dalo správný životní nadhled, díky němuž dokážou správně rozlišit, který problém je prvořadý a který mohou vyřešit až později.
Foto: Depositphotos (1)