Užívat si veškerý maminčin servis a mnohdy ani na bydlení u rodičů finančně nepřispívat se stalo diktátem doby. Chyba není jen na straně třiceti- a víceletých „dětí“…
„Dokud máma funí, tak zůstanu u ní,“ notují si mladí (ale mnohdy už ani tak moc mladí ne) a vlastní domácnost si nezakládají. A rodiče nic nenamítají, ochotně otevírají náruč a pečují o svá „robátka“ neschopná dospět – v „mama hotelu“ je bezpečno a vše je zde zdarma a bezpracně připraveno. Jeho spokojený obyvatel se tak v klidu věnuje budování kariéry, zábavě, cestování a koníčkům a na to, aby zakládal vlastní rodinu a nesl za ni zodpovědnost, nemá ani pomyšlení. Dnes už dávno neplatí, že postavit se na vlastní nohy, osamostatnit se a odejít od rodičů je otázkou hrdosti. Také je to ovšem těžší než dřív – tlak doby na to, co vše potřebuje mladý člověk pro to, aby uspěl a dobře nastartoval svou kariéru, je značný.
Pro mladého člověka je tak těžké odejít ve dvaceti letech zcela od rodičů, když studuje a vrací se občas domů, kde má svůj pokoj. Pak odejde studovat do ciziny nebo jen na zkušenou naučit se jazyk. „U dnešních mladých lidí není budování pevného zázemí a zajištění vlastního bydlení, o které se nemůžou v případě časté nepřítomnosti starat, ekonomické ani účelné,“ komentuje tisková mluvčí ČSOB Pavla Hávová a dodává: „Nejčastěji poskytujeme hypotéku lidem ve věku přibližně 35 let.“
„Pokud chtějí rodiče své dospělé dítě motivovat k vytvoření vlastního zázemí, mohou s ním promluvit a nabídnout, že mu se startovacím bytem pomohou určitou finanční částkou,“ nabízí řešení psychoterapeutka Jana Tamchynová a přidává pět rad pro snazší „vylétnutí z hnízda“:
1. Vyvíjejte postupný tlak na to, aby vaši potomci převzali zodpovědnost.
2. Požadujte dostatečnou náhradu za své služby.
3. Začněte se více věnovat svým zálibám.
4. Pomozte potomkům se startovacím bydlením.
5. Naučte se unést neúspěch dospělých „dětí“ a nezměkčujte ho hned svou péčí.
Foto: Depositphotos (1)