Výtvarné činnosti děti zabaví, takže nebudou zlobit, ale zejména jim pomohou rozvinout řadu schopností, nenásilně získat nové poznatky i prohloubit vztah s dospělým.
* Využívejte k výtvarnému tvoření co nejpestřejší výběr materiálů a seznamujte jejich prostřednictvím děti s okolním světem. Vhodné jsou přírodniny (kaštany, šípky, čerstvé i sušené květy a trávy, větvičky, kamínky, písek), různé druhy papíru (hedvábný, drsný, tvrdý, vlnitý…), těsto (vizovické, perníčkové, nudlové) apod.
* Učte děti při výtvarném kutění chápat a prakticky používat pojmy, jako je třídění, měření, porovnávání, počítání…
* Veďte děti k tomu, aby se učily odlišovat, pojmenovat a porovnávat co nejvíce barevných odstínů – ne pouze základní barvy.
* Spojte výtvarnou práci s vyprávěním – vymýšlejte společně příběhy o tom, co je na obrázku, o postavičkách z kaštanu, o zvířátkách z modelíny apod. Touto cestou se někdy děti snáze svěří, posiluje se vzájemná důvěra, mnohdy se dozvíte to, co by vám jinak mohlo uniknout.
* Podporujte fantazii a originalitu myšlení. Povzbuzujte děti, aby se nedržely zavedených klišé („tráva je zelená“) a snažily se a nebály pojmout věci tak, jak je vidí ony.
Náš tip: Dobrým pomocníkem vám budou tři knížky z nakladatelství Portál od Maryann Kohlové a Cindy Gainerové (obě jsou zkušené učitelky výtvarné výchovy předškolních dětí): Výtvarné činnosti pro malé děti, 200 výtvarných činností a Dalších 199 výtvarných činností.
Foto: Depositphotos (1), Portál (3)