1. Kritika
Kritika je jedním z nejčastějších negativních vzorců chování, které ve vztazích můžeme pozorovat. Tento negativní vzorec může pramenit i z nás samých, z našeho zklamání, nejistoty, hněvu, minulých špatných zkušeností. Všechny tyto věci pak přenášíme i do našeho vztahu s partnerem. Je samozřejmě možné, že náš partner udělá opravdu chybu, ale v ten moment záleží na nás, jak k ní přistoupíme. Řada lidí má totiž tendenci chyby partnera přílišně zdůrazňovat. Jedná se o destruktivní psychologický zvyk, kterým na druhého de facto útočíme. Neshody jsou přirozenou součástí každého vztahu, ale je rozdíl mezi kritikou a stížností. Kritika, jak už bylo řečeno, je útokem na druhou osobu, kdežto stížnost je snaha o nápravu vedená dobrým úmyslem. Ukažme si to na příkladu:
„Věděla jsem, že ty sušenky určitě zapomeneš koupit, protože jsi nezodpovědný a také jsi pěkný sobec, protože vidím, že tvoje oblíbené sladkosti sis koupil!“ Toto je jasná kritika, kdy na druhého emocionálně útočíte.
„Mrzí mě, že jsi na ty sušenky zapomněl, i když jsem ti je napsala na seznam. Šlo by, že bys pro ně skočil odpoledne cestou do večerky?“ Toto je příklad stížnosti, kdy vyjádříte své pocity bez toho, abyste do druhého zbytečně „kopali“.